Jednou vetou

NCZI spúšťa objednávanie v doplnkových ordinačných hodinách

Generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Blaškovitš

Foto: TASR

Elektronické objednávanie umožní lekárom poskytnúť zdravotnú starostlivosť aj v doplnkových ordinačných hodinách. Od februára získali certifikáciu dva informačné systémy, ktoré túto službu podporia. Vo štvrtok o tom informoval generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Blaškovitš.

Ako bližšie vysvetlil, certifikované boli jeden nemocničný informačný systém a jeden informačný ambulantný systém. „Pokiaľ chce lekár používať doplnkové ordinačné hodiny, tak v prvom rade musí splniť isté podmienky, ktoré sa týkajú počtu hodín a musí požiadať o povolenie vyšší územný celok (VÚC) alebo licenciu od Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Na základe tohto súhlasu na zriadenie doplnkových ordinačných hodín sa zaregistruje do systému NCZI. Pokiaľ lekár disponuje systémom, ktorý je už v národnom centre certifikovaný, môže túto službu začať využívať,“ priblížil.

Sú lekári pripravení? Testujeme ako sa objednať za 30 eur na vyšetrenie

Pacient bude mať prístup k tejto službe cez Národný portál zdravia, ktorý je v správe NCZI. „V ňom si zadá buď meno lekára, prípadne mesto či okres. Systém mu ukáže všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí doplnkové ordinačné hodiny používajú, a ktorí majú takýto kalendár s termínmi zdieľaný. Pacient si bude môcť vybrať z voľných termínov, vyberie si termín, urobí sa naň autorizácia prostredníctvom mobilného telefónu, aby bolo verifikované, že naozaj ide o konkrétneho pacienta,“ spresnil riaditeľ sekcie produktového manažmentu NCZI Ján Tomašík. Ako dodal, za službu sa neplatí. Spoplatnené je poskytnutie zdravotnej starostlivosti, čo je však na rozhodnutí lekára, a to maximálne do výšky 30 eur za jedno vyšetrenie.

NCZI tak chce dosiahnuť, aby pacienti mali možnosť objednať sa aj na hodiny, ktoré sú po riadnych ordinačných hodinách. Teda, aby sa vedeli dostať k lekárovi, keď potrebujú riešiť zdravotný problém skôr. Zákon určuje, že v takomto prípade musí byť zdravotná starostlivosť poskytnutá do 20 dní. „Cieľom nie je niekoho naháňať, ale pomôcť pacientom, aby nemuseli čakať pol roka, ale ak sú ochotní si priplatiť za zdravotnú starostlivosť, aby sa dostali do 20 dní na rad,“ informoval Tomašík.

Pacientom s vysokým tlakom po novom lieky predpíše všeobecný lekár

Cieľom je podľa NCZI nahradiť papierové zoznamy, kde sa zapisujú pacienti, elektronickým zoznamom. „Nikomu papier neberieme, chceme naučiť ľudí, aby to používali,“ zdôraznil Tomašík.

Systém e-zdravie je povinný pre všetkých lekárov a pre všetky zdravotnícke zariadenia. Pripojených do neho je podľa údajov NCZI približne 72 percent poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. NCZI sa chce v roku 2019 venovať tomu, prečo ho stále nevyužíva zvyšok. Zváži tiež objektívne aj subjektívne dôvody neúčasti v systéme. Sankcie v prípade nevedenia elektronickej zdravotnej dokumentácie sa pohybujú do 14.000 eur.

Môže vás zaujímať

Väzobne stíhaná Monika J. sa vzdala funkcie sudkyne