Jednou vetou

Nekvalitné mäso z Poľska na Slovensku. Ako veľmi je nebezpečné a kde sa vyskytlo?

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Shutterstock

Škandál s mäsom pochádzajúcim z chorých kráv vyvolal búrlivé reakcie nielen na internete, ale aj medzi politikmi. Paradoxom je, že v čase, keď sa celý problém objavil bol na oficiálnej návšteve Slovenska predseda poľského Senátu Stanislaw Karczewski. Opozícia vyzýva ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú, aby začala vo veci podnikať konkrétne kroky a nechránila Slovákov iba rečami. Čo nám pri konzumácií pokazeného mäsa môže hroziť a kde ho všade dodali?

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Ilustračné foto | Zdroj: canva.com

Exkluzívne: Lukratívny džob! Vieme kam má namierené Kiskov šéf protokolu

Poľská polícia vyšetruje bitúnok podozrivý z nelegálneho obchodu s chorým dobytkom, ktorého praktiky nafilmoval reportér televízie TVN24. Škandálom sa zaoberá aj BBC. Hlavný poľský veterinár Panel Niemczuk v pondelok uviedol, že reportáž, ktorú vysielala poľská televízia TVN24, odhaľuje „nelegálne aktivity, aké bitúnok vykonával zámerne v noci, aby sa vyhol úradnému dohľadu“. Reportáž zachytila viditeľne choré kravy, ktoré privážali v nákladiakoch na bitúnok, pričom často nevedeli ani stáť na vlastných nohách. Kam po porážke odviezli ich mäso, nie je jasné.

Mladík poprel Holokaust na besede v synagóge: Čo mu teraz hrozí?

Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná | foto: TASR

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná v reakcii na informácie ohľadom poľského bitúnku uviedla že nie je vylúčené, že sa pokútne mäso nachádza aj na Slovensku. Včera som to videla prvýkrát, keď som mala bilaterálne rokovanie s českým agroministrom, ktorý mi ukázal čo sa deje. Vyzvali sme poľského agroministra, aby na to reagoval. Je to nehoráznosť, zdôraznila. Prítomnosť nakazeného mäsa na slovenskom trhu potvrdiť nevedela. Preto vyzývam všetkých, ktorí kupujú mäso zo všelijakých pokútnych predajov po slovenských dedinách,“ upozornila Matečná. Kauza s nakazeným mäsom je podľa nej škandál, ktorý bude mať určite dohru nielen v samotnom Poľsku, ale bude sa ním zaoberať aj Rada agroministrov EÚ“.

Najbohatší kandidát na prezidenta: Tie majetky vás dostanú!

Šéf hnutia Sme Rodina Boris Kollár. | foto: hlavné.sk

Na škandál reagovalo pobúrene aj hnutie Sme rodina. Od Matečnej podľa Jaroslava Karahuta očakávajú konkrétne riešenia. „Nemôžeme sa stotožniť iba s vyjadrením ministerky Matečnej, že dovoz nekvalitného mäsa z Poľska je nehoráznosť. Od pani ministerky očakávame konkrétne kroky, ktoré zabezpečia, že nebezpečné potraviny z okolitých štátov sa nedostanú na pulty našich predajní, uviedol Jaroslav Karahuta, vedúci pracovnej skupiny pre pôdohospodárstvo, potravinárstvo a regionálny rozvoj hnutia. Konanie Matečnej ostro kritizoval aj predseda hnutia, Boris Kollár. „Od nástupu Gabriely Matečnej do funkcie ministerky pôdohospodárstva sme niekoľkokrát upozorňovali na katastrofálnu situáciu slovenského agropotravinárskeho priemyslu. Výsledok jej pôsobenia je však iba ďalší prepad potravinárskej produkcie, zvýšenie našej závislosti na dovoze a ďalší prepad salda zahraničného obchodu s potravinami,“ upozornil  Kollár.

MOTO: VIEME PRVÍ – Toto je víťaz prestížnej novinárskej ankety Auto roka 2019

Emil Macho | Zdroj: webnoviny.sk

Na situáciu upozornila aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. „Maximálne odsudzujeme praktiky tých podnikateľských subjektov, ktoré takýmto nechutným spôsobom zarábajú a úmyselne hazardujú so zdravím nielen poľského, ale celkovo európskeho spotrebiteľa. Prikláňame sa k názoru Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, ktorá už avizovala, že rizikom sú najmä pohraničné oblasti Slovenska s Poľskom a neoficiálne predajné miesta – trhy, pojazdné dodávky, predaj z tretej ruky“reagoval na situáciu predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho. Hlavný hygienik Slovenskej republiky, Ján Mikas v záujme ochrany verejného zdravia upozornil, aby ľudia pri nákupe mäsa kládli dôraz na pôvod mäsa. Mikas tiež apeloval na zvýšenie kontroly vysledovateľnosti hovädzieho mäsa v zariadeniach spoločného stravovania.

Kauza Alena Zsuzsová: Podozrenia na jej obete narastajú

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) Slovenskej republiky v tejto súvislosti vydala pre Regionálne veterinárne a potravinové správy pokyn na vykonanie „Cielenej kontroly bezchybnosti mäsa z hovädzieho dobytka pôvodom z Poľskej republiky“ so zameraním na bezpečnosť čerstvého, chladeného a zmrazeného hovädzieho mäsa. „Hovädzie mäso bolo dodané do troch prevádzok v Slovenskej republike: Cimbalak s.r.o, Bardejov, Marek Kazimir – MK FOOD, Gaboltov a Ladislav Cabai Bidovce. Príslušné regionálne veterinárne a potravinové správy vykonajú úradné kontroly v týchto prevádzkarniach,“ informovala hlavne.sk hovorkyňa ŠVPS, Paulína Kojnok. Mäso od chorého zvieraťa ma neprirodzenú farby, je zmenené konzistencia, nie je pružné, je suché z dôvodu uvoľnenia štiav zo svalových buniek. Zmena farby závisí od charakteru ochorenia. „U dlhodobých ochorení väčšinou nastupuje bledosť svaloviny so žltým zafarbením, mení sa vôňa mäsa, podľa typu ochorenia, môže byť hnilobný zápach, zápach po moči alebo cudzí zápach po použitých liečivách,“ vysvetlila Kojnok.

MOTO: Vyskúšali sme nový najmenší Citroën. Neuveriteľne prekvapil!

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná podľa medializovaných informácií hovorila o aktuálnych informáciách v prípade pokazeného poľského mäsa, ktoré sa predsa len dostalo aj do slovenských stravovacích podnikov. Išlo o 300 kg mäsa typu gulášové čiže odrezky a pod. Mäso skončilo v reštauráciach a školských jedálňach,“ informovala Matečná. ​Konkrétne jedálne a reštaurácie sa podľa ministerstva určiť nedajú, lebo odrezky sa nekontrolujú.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky