Jednou vetou

Nemocnice spustia časť plánovaných operácií

Pacienti čakajú v rade pri kontajneri na testovanie výskytu ochorenia COVID-19 pred Univerzitnou nemocnicou Bratislava – Nemocnicou akademika Ladislava Dérera, 20. marec 2020.

Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Operácie sa budú vykonávať podľa zdravotného stavu pacientov.

Nemocnice spustia časť nevyhnutných plánovaných operácií. Na tlačovej besede o tom informoval predseda vlády SR Igor Matovič. Poradie operácií sa bude určovať na základe zdravotného stavu pacientov. „Myslíme si, že prví, ktorí by mali mať bonus z našej zodpovednosti, sú práve títo chorí ľudia, ktorým odsúvaním operácií ohrozujeme zdravie,“ konštatoval premiér.

Všetko podstatné, čo potrebujete vedieť o COVID-19 Koronavírus. Štatistiky, informácie a weblinky

Ako uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí, v priebehu utorka alebo stredy vydá hlavný hygienik SR Ján Mikas metodický postup, ktorý bude upravovať, akým spôsobom budú pacienti na operácie indikovaní.

Pred operáciou budú musieť absolvovať dvojtýždňovú karanténu, následne pôjdu do zdravotníckeho zariadenia, kde im budú realizované predoperačné odbery a testovanie.

Krajčí dodal, že na tomto zozname budú všetky operácie, ktoré majú definované maximálne čakacie lehoty, aby sa nestalo, že niektorým pacientom sa vzhľadom na pandémiu zhorší zdravotný stav. „Chcem upokojiť všetkých občanov Slovenskej republiky, že budú operovaní tí, ktorí to nevyhnutne potrebujú a neznesú dlhší odklad,“ dodal šéf rezortu.

Môže vás zaujímať

Donald Trump sa nakazil koronavírusom