Neodvolateľný Kaliňák: Čo by nám priniesol jeho koniec?

Pôsobí ako nedotknuteľný! Čo by sa stalo, ak by minister vnútra Robert Kaliňák skončil?

fotokoláž: hlavné.sk

Posledné dni po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa oči verejnosti, novinárov i politikov upierajú predovšetkým na ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Tlaky k jeho odvolaniu sa každým dňom stupňujú, no minister na svojej stoličke naďalej zotrváva. Čo by znamenal Kaliňákov odchod z funkcie?

Po vražde novinára Jana Kuciaka a jeho snúbenice, ktorá otriasla naprieč celým Slovenskom i svetom podal demisiu minister kultúry Marek Maďarič, no zrak sa upiera predovšetkým na ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý však v utorok avizoval, že necíti zodpovednosť za tento ohavný čin. Vyzerá to tak, že ten sa svojej stoličky drží zubami nechtami, zatiaľ čo okrem Maďariča vystúpil z klubu Most-Híd poslanec Igor Janckulík a v piatok položil funkciu riaditeľ kancelárie premiéra Roberta Fica Roman Šipoš. Napriek týmto udalostiam opozícia spoločne s verejnosťou neúprosne žiadajú Kaliňákov odchod z funkcie.

Okrem iného, podľa materializovaných informácií odchod zo stoličky ministra vnútra žiadala i koaličná kolegyňa, ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská a Kaliňákovi stanovila sedemdňové ultimátum, inak z funkcie odíde ona!

Čo na to odborníci?

Redakcia hlavné.sk oslovila niektorých našich politických analytikov a položila im otázku, čo by pre Slovensko znamenal odchod Roberta Kaliňáka z funkcie ministra vnútra?

Grigorij Mesežnikov | zdroj: TASR

,,Na odvolanie Kaliňáka je už dosť neskoro, no pre občanov to bude určitý signál, že predsa vlády Robert Fico reaguje s pochopením toho, že sa situácia po vražde novinára zmenila. Určite by to asi vnieslo nejaký prvok väčšej istoty medzi stranami Most -Híd a Smer-SD, i keď po posledných výrokoch Fica o Sorosovi si myslím, že to je dosť nahnuté,“ odpovedá politický analytik Grigorij Mesežnikov s tým, že by išlo o čiastkovú zmenu s nejakým dočasným efektom.

Odchod Kaliňáka situáciu nerieši

,,Situácia dospela tak ďaleko, že požiadavka na Kaliňákové odstúpenie je absolútne kľúčová, no nemyslím si, že by to zmenilo momentálnu situáciu a všetko sa vyriešilo,“ pokračuje Mesežnikov.

,,Povedal by som, že riešenie politickej situácie na Slovensku je zásadnejšia zmena mocenských pomerov. Teda či už rekonštrukcia vlády, no čas kedy sa to dalo už pomerne uplynul, alebo predčasné voľby. Odstúpenie ministra vnútra je teda nevyhnutná, no nie postačujúca vec, ktorá je potrebná na to aby sa situácia zmenila,“ dodáva na záver Mesežníkov a upozorňuje i na to, že ak prídu predčasné voľby , tak je dôležité ako k nim príde.

Tri možné varianty, ktoré môžu viesť k predčasný voľbám :

1) Hlasovanie o dôvere vlády

2) Predseda vlády Robert Fico podá demisiu

3) Strana Most-Híd vystúpi z vlády

Eduard Chmelár. foto: facebook | foto: facebook E.Ch.

 

,,Pre Slovensko by odvolanie Kaliňáka bolo vydýchnutie. Toto už nie je len požiadavka opozície, ale cítia to aj voliči smeru. Tento človek nemal byť vo funkcií už dávno, pred touto kauzou. Každý ďalší deň v kresle ministra vnútra tento človek prehlbuje krízu. Jeho odstúpenie je najmenej bolestivé riešenie aj pre samotného premiéra. To čo mu ponúkol Béla Bugár mal urobiť už dávno a vláda by fungovala ďalej,“ hovorí politický analytik Eduard Chmelár.

Hrozí nám nebezpečenstvo?

,,Pre Slovensko môže byť nebezpečné , ak by sa táto situácia vyhrotila do predčasných volieb. Prirovnáva sa to k marcu 1994, vystúpeniu prezidenta Michala Kováč a pádu druhej Mečiarovej vlády, no treba si uvedomiť aj to, k čomu to celé viedlo. Ďalšie voľby a následne 4 roky najtvrdšieho mečiarizmu,“ dodáva na záver Chmelár.

Môže vás zaujímať

Bugár bude na spoločnej kandidátke Most-Híd, SMK a MKDSZ-MKDA