Jednou vetou

Nepodceňujte sivý zákal! Môže spôsobiť slepotu

Ilustračné foto.

Foto: TASR

Podceňovať sivý zákal sa neoplatí. Oční lekári upozorňujú, že v krajných prípadoch môže spôsobiť slepotu. Sivý zákal pritom netrápi iba seniorov. Vplyv na jeho zhoršenie majú technológie a elektromagnetické žiarenie. Podľa odborníkov sivý zákal nemusí dozrieť na to, aby bol odstránený.

 „Vekom podmienenému ochoreniu sa nevyhne nikto z nás. Nezáleží na životnom štýle, prevencii ani na genetike. Šošovka sa vplyvom metabolických procesov, ktoré v nej prebiehajú, zakalí neskôr každému. Otázne je, kedy sa rozhodneme pre jeho odstránenie,“ upozorňuje Adriana Smorádková z Očnej kliniky NeoVízia v Bratislave.

Rezort zdravotníctva: Hľadáme riešenia, ako motivovať lekárov zostať na Slovensku

Riešením pre pacientov je bezbolestný a bezpečný operačný zákrok, ktorý hradí zdravotná poisťovňa. Kal v šošovke časom tvrdne, čo môže čas strávený na sále predĺžiť a privodiť ďalšie komplikácie. „Operácia sivého zákalu je v súčasnosti najčastejšie sa realizovanou operáciou vôbec. Trvá niekoľko minút, je bezbolestná, bezpečná a počas nej je možné dokonca odstrániť okuliare na čítanie, do diaľky i oboje,“ informuje Smorádková.

Primár očnej kliniky Radovan Piovarči v tejto súvislosti tiež upozorňuje, že zákrok môže pozitívne ovplyvniť  život starších ľudí. „Po operácii pacient zrazu mentálne ožije. Opäť vie čítať, sledovať obľúbené televízne programy. Vidí, komunikuje, všetko sa zlepšuje,“ uzatvára Piovarči.

Môže vás zaujímať

Z Kočnerovho kamaráta Dolinského urobila RTVS anjela