Jednou vetou

Neskoré, či konštruktívne rozhodnutie, to sú reakcie na Gašparov koniec

Tibor Gašpar

Foto: TASR - Marko Erd

Dopoludnia vyzeralo všetko inak. Policajný prezident tvrdil, že funkciu sám nezloží. Po rozhovore s premiérom Petrom Pellegrinim sa rozhodol, že funkciu napriek pocitu krivdy odovzdá k 31. máju. Podľa premiéra prichádza policajný zbor o profesionála, ktorý mal výsledky. Gašpar dúfa, že politizácia PZ sa týmto krokom končí. Aké sú reakcie politikov na koniec policajného prezidenta?

aktualizované: 19:19

Koaličný Most-Híd považuje rozhodnutie premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) za konštruktívne. Ním zvolený krok označila vládna strana za potrebný. „Ide o krok, ktorý bol potrebný aj v záujme nápravy pokriveného obrazu Policajného zboru,“ povedala hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

Koniec policajného prezidenta Tibora Gašpara je veľké víťazstvo ľudí vytrvalo požadujúcich jeho odchod. Uviedol to predseda opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič, ktorému sa však nepozdáva naťahovanie času do konca mája. „Zbytočné naťahovanie času do konca mája považujeme za zbytočné zahrávanie sa s dôveryhodnosťou polície. Tibor Gašpar je škodnou policajného zboru a preto by v ňom nemal zostať už ani minútu,“ doplnil Matovič.

Hrnko z odchodu nie je nadšený

Podpredseda SNS Hrnko nie je nadšený odchodom Tibora Gašpara z funkcie zároveň očakáva, že Gašpar do tohto termínu „prednesie aspoň základnú verziu, ako dolapiť páchateľa dvojnásobnej vraždy – novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej“.

„Nie je dobrým riešením, keď sa počas vyšetrovania menia pomery vo vyšetrovaní, pretože to môže ovplyvniť chod vecí,“ povedal Hrnko. S výmenou policajného prezidenta počítal až v súvislosti s prijatím nového zákona, ktorý voľbu policajného prezidenta rieši.

Za slušné Slovensko: Kroky T. Gašpara budeme do poslednej chvíle sledovať

Galko: Vyzerá to akoby mal niečo pozametať

Policajný prezident by nemal odstúpiť koncom mája, ale okamžite. Myslí si to podpredseda SaS Ľubomír Galko. Polícia má podľa neho nastavený systém fungovania a nikto nie je nenahraditeľný. „Teraz sú na mieste otázky, či tam ešte mesiac a pol nezostáva práve preto, aby ešte niečo pozametal,“ konštatuje Galko na svojom facebookovom profile.

Odstúpenie ministra vnútra a následné oznámenie odchodu policajného prezidenta považuje za „frašku a chaos“. Zároveň vyzýva verejnosť, aby pokračovala vo vyvíjaní tlaku na zmenu niektorých policajných funkcionárov. „V Policajnom zbore je množstvo iných policajných funkcionárov, kde je podozrenie, že sú do polície nasadení oligarchami a majú prepojenie na organizovaný zločin,“ tvrdí.

Kollár: Je vidieť, že premiér Pellegrini začína byť autonómnejší

Je vidieť, že predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) začína byť autonómnejší. Vyhlásil to líder opozičného hnutia Sme rodina Boris Kollár, ktorý sa pýta „Máme si myslieť, že sa začína vymykať spod kontroly štátnej mafie?“ Reagoval tak na premiéra, ktorý v utorok oznámil, že sa dohodol s policajným prezidentom Tiborom Gašparom na tom, že skončí vo funkcii najneskôr koncom mája.

„Bolo to jediné možné rozumné riešenie, ktoré Pellegrini urobil. Toto rozhodnutie mohol urobiť už v pondelok (16.4.) a mohol tak ušetriť Tomáša Druckera,“ skonštatoval pre TASR Kollár.

Kollár: Zotrvanie Gašpara vo funkcii dokazuje, že štát ovláda mafia

KDH: Niečo tu nesedí

Argumentácia, že rýchle odstúpenie policajného prezidenta by znamenalo destabilizáciu Policajného zboru, je podľa Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) nepoctivá.

„Niečo tu nesedí. Robert Fico rezignoval zo dňa na deň a svet ani Slovensko sa nezrútilo,“ uvádza sa v stanovisku KDH, ktoré TASR poskytol Stano Župa z komunikačného oddelenia hnutia.

„Pôsobenie Tibora Gašpara v pozícii policajného prezidenta ešte mesiac a pol vzhľadom na aktuálne okolnosti je neprípustné. Preto požadujeme, aby odstúpil najneskôr k 1. máju,“ dodalo KDH.

Kiska: Odchod Gašpara je minimum, vláda musí začať pracovať

Odchod policajného prezidenta Tibora Gašpara je minimum, vláda musí začať pracovať. Vyhlásil to prezident SR Andrej Kiska.

„Privítal som, že premiér sa rozhodol začať robiť poriadky v rezorte vnútra osobne. Avizovaný odchod policajného prezidenta Gašpara ku koncu mája považujem za nevyhnutnú podmienku, aby sa vláda Petra Pellegriniho mohla pokúsiť upokojiť situáciu v spoločnosti,“ napísal na sociálnej sieti prezident. Gašpar podľa Kisku premeškal všetky „ako-tak dôstojné príležitosti odísť“.

Hlava štátu zdôrazňuje dôležitosť výberu osoby nového ministra vnútra. „Od ráznosti krokov v rezorte vnútra, od schopnosti presadiť do vedenia polície dôveryhodných ľudí závisí dôveryhodnosť celej vlády,“ vysvetlil. Nový minister musí podľa Kisku posilniť garancie nezávislosti a nestrannosti vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej, aj množstva nevyriešených káuz.

„Mesiac po menovaní vlády je už naozaj najvyšší čas prevziať zodpovednosť, pohnúť sa ďalej a riešiť nakopené problémy. Ľudia očakávajú jasné signály, že politici ich nespokojnosť, rozhorčenie a príčiny nedôvery v štát pochopili,“ uzavrel prezident.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky