Jednou vetou

Nesúhlasíme s ministrom Gálom, sme za voľbu ústavných sudcov 90 hlasmi – zhodli sa zástupcovia opozície u prezidenta Kisku

Ilustračné foto

Foto: TASR

Je nutné, aby opozícia mohla ovplyvniť voľbu ústavných sudcov, čo sa dá dosiahnuť, ak bude rozhodovať 90 zo 150 poslancov NR SR - zhodli sa na tom zástupcovia politických strán SaS, OĽANO-NOVA a SME rodina, ktorých postupne prijal v pondelok predpoludním v Prezidentskom paláci prezident Andrej Kiska.
Podľa novely zákona o voľbe ústavných sudcov, ktorú predkladá minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) stačí na zvolenie ústavných sudcov 76 hlasov.

Predseda SaS Richard Sulík po stretnutí s prezidentom A.Kiskom zdôraznil, že volíme 9 sudcov na 12 rokov, ktorí budú zásadným spôsobom ovplyvňovať právo v krajine. „Mal by byť zabezpečený väčšinový názor parlamentu, nieže koalícia zvolí sudcov,“ uviedol Richard Sulík.

„Opozícia už aj v tomto volebnom období ukázala, že je schopná sa dohodnúť, ak je kandidát kvalitný. Koalícia však zatiaľ nepreukázala ochotu rokovať o tejto závažnej otázke,“ povedal Eduard Heger z OĽANO-NOVA. „Máme mená kandidátov, ale v tomto čase nie je podstatné ich zverejniť,“ doplnil Eduard Heger.

Boris Kollár zo SME rodina je takisto za nutnosť 90. poslancov v prvom kole, v druhom väčšina 76. „Pokiaľ to nebude predložené do parlamentu na schválenie v tomto móde, je to pre nás neprijateľné. Taam môže byť viacero záujmov a dokážu sa rozbiť na tej deväťdesiatke.“

„Existuje zhoda medzi opozíciou a prezidentom, že by sa mali urobiť zmeny v zákona,“ okomentoval pondelkové stretnutia poradca prezidenta Ján Mazák. Pripomenul, že aj Benátska komisia odporúčala, aby sme kandidátov na ústavných sudcov vyberali v parlamente ústavnou väčšinou 90 hlasov.

Podľa novely ministra spravodlivosti Gábora Gála sa majú ústavní sudcovia voliť 76 hlasmi, opozícia trvá na 90. | TASR

 

Čo bude so súčasným návrhom o ústavných sudcov z dielne ministra spravodlivosti Gábora Gála? 

Alojz Baránik (SaS):  „Tá deväťdesiatka sa javí ako podmienka, ktorá je najlepšia a budeme na nej trvať.“

Ján Budaj (OĽANO-NOVA): „Demokrati sa dohodnú a neprijmú to.“

Boris Kollár (SME rodina): „Možno sa tento zákon nakoniec neprijme a sudcovia sa budú voliť podľa starého zákona. Uvidíte aký je boj aj medzi koaličnými stranami.“

 

Môže vás zaujímať

AKTUALIZOVANÉ: Mistrík údajne zatajil výrobcu testov na COVID-19