Jednou vetou

Nevedko. Érsek nevedel, čo má na dvore

Minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Kto iný by to mal vedieť, ak nie on sám. Minister dopravy Érsek zrejme neovláda pomery v organizácii, ktorej pritom šéfuje. Toto povedal o kľúčovej zmluve, kvôli ktorej sa vzbúrili začiatkom minulého týždňa autodopravcovia na Slovensku.

Začiatkom minulého týždňa uskutočnili autodopravcovia avizovaný protest. Ťahačmi, návesmi a ťažkými strojmi zablokovali hlavný ťah v Bratislave s jediným cieľom – zlepšiť podmienky v mýtnom systéme. Ten totiž namietajú pre nevýhodnosť najmä pre štát, ktorý má z mýta menej, ako súkromná spoločnosť, ktorá ho prevádzkuje. A najviac si to odnášajú práve autodopravcovia.

Čardáš so zmluvou

Na tlačovej konferencii, ktorá bola minulý týždeň (13. 1. 2020) na Úrade vlády však nevedel o detailoch nevýhodnej zmluvy ani samotný minister dopravy a líder kandidátky Most-Híd Árpád Érsek.

FOTO: Nervózny z budúcnosti? Bugárov minister Sólymos blúdil po obchodnom centre

Na otázky novinárov, či by mohla byť zverejnená celá zmluva so spoločnosťou SkyToll minister Érsek všetkých zaskočil: „Ja neviem, či je tá zmluva utajovaná, to sa obráťte na NDS, ja o tom nič viac neviem, ale nevidím v tom problém,“ odpovedal minister dopravy, pod ktorého rezort patrí Národná diaľničná spoločnosť a ministerstvo je jej zriaďovateľom. Čiže všetky detaily by mohol poznať tzv. priamo z kuchyne ľavou-zadnou. „Ak by sme to však celé zrušili, ako to chcú autodopravcovia, tak je to obrovský výpadok pre NDS a ešte aj nevyčísliteľné súdne spory s prevádzkovateľom,“ doplnil Érsek.

Dohodnú sa?

Celú situáciu po dohode so zástupcami autodopravcov vyriešil napokon nielen minister dopravy, ale v spolupráci s ministrom financií Ladislavom Kamenickým za asistencie premiéra Petra Pellegriniho.

Ministerstvo financií napokon ponúklo dopravcom dva varianty zmien v cestnej dani. Jeden by priniesol dosah v hodnote asi 20,4 milióna eur a druhý necelých 30 miliónov eur.
„Mohlo by to byť aj 35 miliónov,“ reagoval Stanislav Skala z Únie autodopravcov Slovenska, ktorá organizovala nedávny štrajk.

VIDEO: Tlačová konferencia kvôli štrajku autodopravcov

PO STRETNUTÍ S MINISTRAMI Dnes som sa stretol s ministerkou vnútra, ministrom hospodárstva, ministrom financií, ministrom dopravy a policajným prezidentom kvôli štrajku autodopravcov. Pozrite si tlačovú konferenciu po rokovaní.

Uverejnil používateľ Peter Pellegrini Pondelok 13. januára 2020

 

FOTO: Literárny fond ocenil osobnosti divadla, rozhlasu a dabingu

 

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na číslo 0910 554 995

Pridajte sa k nám na Facebooku – Nájdete nás TU

 

Môže vás zaujímať

NAKA pri dnešnej protidrogovej akcii na východe Slovenska zadržala 9 osôb