Jednou vetou

Nevidíme dôvod na predčasné voľby, uviedol Bugár

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár

Foto: TASR

Strana Most-Híd chce splniť programové vyhlásenie vlády a neporušiť koaličnú zmluvu. Jej prioritou je dosiahnuť dohodu v koalícii o kandidátoch na ústavných sudcov. Po sobotnom rokovaní Republikovej rady Mosta-Híd v Bratislave v súvislosti so situáciou okolo voľby ústavných sudcov to uviedol predseda strany Béla Bugár.

aktualizované: 13:35

„Nevidíme dôvod na to, aby boli predčasné voľby, zároveň však nevidíme dôvod na to, aby sme kšeftovali napríklad s Ústavným súdom,“ zdôraznil Bugár. „Chceme sa dohodnúť v rámci koalície,“ dodal.

Ústavný súd zverejnil, ako bude fungovať od nedele

O situácii v koalícii povedal, že „teraz je ticho a snáď to nie je ticho pred búrkou“. Je presvedčený, že keď budú známi kandidáti v novej voľbe, koalícia si sadne za rokovací stôl. V prípade dohody v koalícii je podľa neho jedno, či pôjde o tajnú, alebo verejnú voľbu.

„Ale ak by sme sa nedohodli a ak by niekto pretláčal v rámci koalície kandidátov, s ktorými sa my nestotožňujeme, nemôžeme si dovoliť, že napokon s pomocou ĽSNS dôjde k zvoleniu a my za to budeme vinní. Preto, ak sa nedohodneme, budeme za verejnú voľbu,“ povedal.

Danko: Nová voľba bude v marci, budem sa snažiť o prienikové mená

Pripustil, že dohodu v koalícii môže ohroziť úzko stranícky záujem či záujem jednotlivca. Potvrdil, že Most-Híd Roberta Fica za ústavného sudcu zvoliť nechce.

Nová voľba kandidátov na ústavných sudcov sa podľa predsedu Národnej rady (NR) SR Andreja Danka (SNS) uskutoční na schôdzi, ktorá sa začne 26. marca. Kandidátov do voľby možno navrhovať do 5. marca do 16. h.
Poslanci mali zvoliť 18 kandidátov, ktorých mali predložiť prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi. Ten z nich mal vymenovať deviatich sudcov za tých, ktorým sa v sobotu končí funkčné obdobie.

Môže vás zaujímať

Danko odovzdal Štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana