Jednou vetou

Neviete, aký vzduch dýchate? Overte si to!

ilustračné foto

fotokoláž hlavné.sk

Kvalitu ovzdušia si už môžeme skontrolovať na aj internete. Novú podstránku spustilo ministerstvo životného prostredia. Tvrdí, že za uplynulých vyše 12 rokov sa situácia na Slovensku zlepšila.

Kvalita ovzdušia je v súčasnosti jednou z hlavných tém diskusií na úrovni Európskej únie, ako aj na úrovni jednotlivých členských štátov, ktoré tomuto problému čelia. Znečistenie ovzdušia nepozná hranice a má negatívne vplyvy na zdravie ľudí a ekosystémy.

Výsledky monitorovania ovzdušia ukazujú, že v mnohých oblastiach sa od roku 2005 kvalita ovzdušia v Slovenskej republike zlepšila. V súčasnosti máme 12 oblastí riadenia kvality ovzdušia, pričom pôvodne ich bolo až 19. Celkovo sa znížila aj ich rozloha o 52 %.

„Považujeme za nutné, aby sme legislatívnymi prostriedkami zavádzali prísnejšiu reguláciu znečisťovania ovzdušia. Nesmieme však zabudnúť ani na efektívne financovanie opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia, či dôsledný monitoring, uviedla riaditeľka Odboru ochrany ovzdušia MŽP SR Zuzana Kocunová.

zdroj: MINZP.SK | foto: www.minzp.sk

Všetky tieto i ďalšie informácie možno nájsť na novej webovej podstránke, ktorú spustilo Ministerstvo životného prostredia. Podstránka www.minzp.sk/lepsia-kvalita-ovzdusia v prehľadnej grafickej forme obsahuje zhrnutie stavu ochrany ovzdušia na Slovensku.

Ministerstvo už vlani spustilo napríklad špecializovanú podstránku www.minzp.sk/vrakuna, ktorá obsahuje informácie o sanácii environmentálnej záťaže v bratislavskej Vrakuni. Okrem toho vznikol i samostatný web, kde sa môžu občania dozvedieť ako správne vykurovať, keďže nesprávne návyky pri vykurovaní sú jednou z hlavných príčin znečisťovania ovzdušia.

zdroj: minzp.sk

Môže vás zaujímať

ZMOS: Samosprávam hrozí kolaps pri triedení kuchynského odpadu