Jednou vetou

Nič nebude. Kiska mal dostať v Česku najvyššie štátne vyznamenanie

Andrej Kiska vyznamenanie Rád Bieleho leva nedostane

autorská koláž hlavne.sk, Facebook AK

Najvyššie vyznamenanie osôb, ktoré sa zvlášť vynikajúcim spôsobom zaslúžili o Českú republiku a jej rozvoj, nazývané ako Rád Bieleho leva budú naši susedia udeľovať opäť. Poslanci tamojšej Snemovne navrhli viacero českých osobností, medzi inými aj bývalého slovenského prezidenta Kisku. Ten však, ako informoval server idnes.cz, dostal stopku. Exprezident nebol jediný, koho zamietli.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Prezident Českej republiky, Miloš Zeman by mal podľa snemovne udeliť Rád Bieleho leva českému generálovi a športovcovi, dokonca aj českému a bosensko – srbskému režisérovi. Podporu však, naopak, odmietli vyjadriť českému youtuberovi a dokonca aj bývalému prezidentovi Slovenskej republiky Andrejovi Kiskovi, ktorý hneď po odchode z prezidentského paláca oznámil vznik politickej strany.

Kiska oficiálne oznámil založenie strany „Za ľudí“

Zaujímavosťou je, že sa práve toto vyznamenanie si v minulosti odniesol Kiskov predchodca, Ivan Gašparovič. Okrem neho vyznamenanie získal aj jordánsky kráľ, Sir Nicholas Winton, či slovenský expremiér Róbert Fico, pre ktorého bol Rád Bieleho leva prvým vyznamenaním. Fico sa podľa Zemana zaslúžil o skvelé česko-slovenské vzťahy a dokázal vybudovať silnú ľavicovú stranu zjednotením ľavicových prúdov na Slovensku.

Pre niekoho prestíž, ale nie všetci si na tom zakladajú. Cesty našich politikov do Bieleho domu

Dôvod, prečo sa česká snemovňa zhodla na tom, že si Andrej Kiska Rád Bieleho leva nezaslúži, aktuálne nie je známy. Prezident Českej republiky, Miloš Zeman však návrhom snemovne môže, ale nemusí vyhovieť – Andrej Kiska má tak na získanie najvyššieho českého vyznamenania stále šancu. 

Politológovia o Kiskovej strane: Nemusí mať čistý štít, ale šance má vysoké

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky