SaS ocení, ak Kaliňák predíde ďalšiemu odvolávaniu svojou abdikáciou, ten to nechá na voličov

Minister vnútra Robert Kaliňák a poslanec za SaS Jozef Rajtár

Foto: TASR

Strana SaS je pripravená podať ďalší návrh na odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), prijala by však, ak by tomuto návrhu predchádzalo sebareflexívne rozhodnutie o abdikácii zo strany samotného podpredsedu Smeru. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 10 to uviedol poslanec Národnej rade SR Jozef Rajtár (SaS). Nie je to o mne, ale o politike ako takej a predstavení vízie, ktorú chce Smer-SD ponúknuť Slovensku do budúcnosti, reagoval Kaliňák a otázku, či bude v parlamentných voľbách v roku 2020 kandidovať.

aktualizované: 14:40

Kaliňák sa v tejto súvislosti vyjadroval k prípadným zmenám v najsilnejšej parlamentnej strane. Potvrdil, že Smer-SD sa chce viac venovať komunikácii s občanmi a vysvetľovaniu svojej politiky a zámerov, ktoré chce docieliť.
Intenzívnejšia komunikácia sa bude týkať aj tém, ktoré priamo súvisia s Kaliňákom. „Ak neustále pokračujú klamstvá a výmysly, je potrebné sa brániť,“ zdôraznil minister vnútra.

SaS pripravená podať ďalší návrh na odvolanie Kaliňáka

Rajtár v televíznej diskusii zopakoval dôvody, ktoré použil ako argumenty pri predkladaní návrhu na v poradí už tretie odvolávanie ministra, okrem netransparentného a korupčného správania poukázal aj na nízku dôveru ľudí v políciu, za čo viní práve Kaliňáka.

Šéf rezortu vnútra naopak tvrdí, že dôvera v políciu rastie. „Keď som nastúpil, prieskumy hovorili približne o 36-percentnej dôveryhodnosti, dnes prieskum tej istej firmy uvádza 54-percentnú dôveryhodnosť,“ uviedol Kaliňák.

Opozícia neuspela, koalícia podržala Kaliňáka vo funkcii ministra

Kvalitatívny posun v činnosti polície dokumentoval tiež porovnaním čísel z obdobia začiatku vlády Smeru-SD a súčasnosti. „V roku 2006 ukradli viac ako 5500 áut, dnes je to približne 1600, vtedy sme mali cca 1500 lúpeží, dnes 500,“ konštatoval. Poukázal tiež na to, že práve v období nástupu Smeru-SD k moci začali na kľúčové miesta prokuratúry a polície nastupovať ľudia, ktorí sa dokázali postaviť proti mafiánom, demonštrujúcim svoju silu v uliciach.

Rajtár na deklarované pozitíva reagoval upozornením, že „vagabundskú“ mafiu vystriedal sofistikovaný zločin. „Vy ste vykompenzovali tých mafiánov, čo behali so zbraňami na ulici, obrovskými daňovými podvodmi, korupciou na úrovni vlády a rozkrádaním vo verejnom obstarávaní,“ uviedol. „Každý rok ide viac ako jeden a pol miliardy na DPH daňovým podvodníkom,“ vyhlásil.

Kaliňákovo zotrvanie je kľúčová otázka

Podľa Kaliňáka to však bol práve Smer, ktorý po roku 2012 uskutočnil opatrenia k efektívnemu boju proti daňovým podvodom. „Situácia v rámci podvodov s DPH sa zásadne zmenila, odhaľujeme veľké skupiny, ktoré páchali obrovské škody, lepší výber daní je úplne evidentný,“ zdôraznil. Rovnako je to i v prípade boja proti korupcii, minister vnútra pripomínal nielen posun v rebríčku Transparency International, ale taktiež i vyhlásenie zahraničných ambasád, ktoré oceňujú úsilie vlády v tejto oblasti.

Jediný dôvod neustálych atakov opozície voči Smeru-SD a jeho predstaviteľom je podľa Kaliňáka neschopnosť opozície zaujať odbornými témami a venovať sa konštruktívnej vízii pre Slovensko do budúcnosti.

Rajtár súhlasí s tým, že Slovensko neposúva ďalej neustále rezonujúca téma odvolávania ministra vnútra. Je však presvedčený, že pre krajinu je kľúčovou otázkou, či Kaliňák na svojom poste zotrvá, alebo nie. „V každej inej krajine by takýto minister už odstúpil, preto sa tu všetko točí okolo toho, či Robert Kaliňák a režim Roberta Fica uvoľní cestu spravodlivosti,“ uviedol Rajtár s konštatovaním, že v takom prípade by sa mohla začať férová politická súťaž o to, kto príde s lepšími návrhmi pre Slovensko a jeho občanov.

Môže vás zaujímať

Kalavská priznala, že demisiu nepodala len pre stratifikáciu