Jednou vetou

Niektorí ich taja, iní sú s polovičkami pripravení. Toto sú prvé dámy budúcich prezidentov

Zaujímalo Vás, kto sú polovičky našich prezidentských kandidátov? Pozrite si viac nižšie

autorská koláž hlavne.sk, facebook

Slovensko si na jar volí prezidenta a po ich boku sa objaví nová prvá dáma a nie je vylúčené, že to môže byť historicky aj prvý pán - gentleman. Súčasný prezident Andrej Kiska sa s prvou dámou objavil pri oficialitách len zopárkrát a verejnosť ju takmer vôbec nepozná. Niektorí kandidáti na prezidenta túto otázku už doma riešili, iných sme zaskočili. Kto sú polovičky prezidentských kandidátov?

Chcem dostávať pravidelne novinky – Newsletter

Prvá dáma je zaužívaný neformálny čestný titul, ktorý prináleží manželke hlavy štátu. Ide o reprezentačnú, štátom neplatenú funkciu. Teda osobu, ktorá sprevádza prezidenta republiky pri rôznych oficialitách. V prípade súčasných kandidátov na prezidenta nie je vylúčené, že Slovensko bude mať prvého pána. Zisťovali sme, kto sa bude po boku budúceho prezidenta objavovať. Reakcie niektorých kandidátov Vás možno prekvapia.

Bratislava je lepšia dedina. Porovnali sme čakárne na železniciach

Robert Mistrík s manželkou Zuzanou

Vedec a zakladateľ SaS Robert Mistrík (51), ktorý má zatiaľ najvyššie šance, že zasadne do Prezidentského paláca sa s manželkou Zuzanou, vyštudovanou chemičkou objavuje aj na oficiálnych podujatiach. Okrem toho sa venuje sa charitatívnej nadácii a s manželom majú 2 synov – dvojičky. Ľudia poznajú Zuzanu Mistríkovú aj zo sociálnych sietí, kam fotky s ňou R. Mistrík z času na čas zverejňuje bez zábran.

Eduard Chmelár sa pri otázkach na prvú dámu značne rozhorčuje a nevedel nám jasne povedať, kto by sa pri ňom objavoval ako prvá dáma: „Nemám manželku, som rozvedený. Mne to vždy nadvihuje obočie, keď sa hovorí o prvej dáme, lebo to nie je žiadna súčasť nášho ústavného systému. Ono sa to začalo používať ako metafora a teraz sa z toho robí téma, akoby to bola súčasť prezidentskej funkcie. Prvá dáma pritom nemá nijaké funkcie, povinnosti ani práva. Je to len manželka alebo manžel prezidenta,“ uzavrel Chmelár.

Eduard Chmelár nepovažuje pozíciu prvej dámy za nič. Foto: FB/E. Chmelár

Rodinne založený je naopak Štefan Harabin (61), ktorý sa v zatiaľ poslednom prieskume (AKO) o prezidentských kandidátoch umiestnil v prvej päťke. Harabinova manželka Gabriela (54) je jeho druhou manželkou v poradí a úlohy prvej dámy by nemala problém sa zhostiť, nakoľko ju verejnosť aj dnes bežne spoznáva, keďže sprevádza manžela na mnohých akciách.

Aj na titulnej fotke svojho FB je Štefan Harabin s manželkou Gabrielou. Foto:FB/Š. Harabin

Dlhoročný politik Béla Bugár (60) má po svojom boku manželku Gabrielu (60), ktorá ho už roky sprevádza pri rôznych spoločenských a oficiálnych príležitostiach. Sú spolu už dlhých 36 rokov a s úlohou prvej dámy by určite nemala problém. Nedávno vydávali svoju jedinú dcéru Krisztinu.

Gabriela Bugárová je na verejnú reprezentáciu manžela zvyknutá. Foto: FB/B.Bugár

FOTO: Radosť aj dojatie. Podpredseda parlamentu Bugár vydával dcéru

Dlhoročný politik a ešte pred istým časom aj starý mládenec František Mikloško (71) niektorých ani neprekvapil ohlásením  prezidentskej kandidatúry. Prvú dámu v prípade úspechu vo voľbách má pripravenú, pred jedenástimi rokmi sa politik oženil s priateľkou Janou, ktorá je od neho mladšia o 20 rokov.

Manželka Jana sprevádzala Františka Mikloška aj na pohrebe právnika E.Valka.

Zuzana Čaputová (45) v období ohlasovania prezidentskej kandidatúry, zbierania hlasov a stretávania sa s ľuďmi absolvovala aj ťažkú životnú situáciu – rozvod. S manželom a otcom jej dvoch detí údajne nežila už nejaký čas a súd ich rozviedol len pred niekoľkými týždňami, v septembri 2018. Čaputová o tom pre hlavne.sk veľmi hovoriť nechcela. „Som rozvedená,“ stroho vyhlásila. Kto by bol teda mužom po jej boku? Podľa našich informácií má mať partnera, ale na informácie o ňom je skúpa. Mlčí nielen samotná Čaputová, ale aj jej tlačový tím.

Zuzana Čaputová ako jediná nereagovala na otázku,koho by mala po svojom boku. Foto: FB/Z.Čaputová | foto: facebook Z. Čaputovej

Prezidentskí kandidáti o Kiskovom mlčaní: Mal sa dištancovať a ospravedlniť

„Moja manželka si je vedomá straty súkromia, ale vie, že v prípade, ak by som sa stal prezidentom, plnila by si protokolárne povinnosti,“ povedal pre hlavne.sk Milan Krajniak (45), ktorý riešil doma situáciu, že jeho manželka by sa stala prvou dámou.

Milan a Andrea Krajniakovci doma preberali prípadnú úlohu prezidentovej manželky. Foto: FB/M.Krajniak

Bez manželky či partnerky je aj prezidentský kandidát Martin Daňo (41). Lenže má jasno v tom, že z tejto pozície spraví revolučný projekt, ktorý vyznieva až absurdne. „Dám príležitosť všetkým, ale najmä ženám, ktorým ublížil systém. Každý deň budem mať inú partnerku, budú sa vyberať losovaním týždeň vopred, aby sa vedel prispôsobiť Úrad na ochranu ústavných činiteľov. Tí sa nabehajú po celom Slovensku, ale inak nebude stáť prvá dáma štátny rozpočet nič. Nemusíme sa ani stretnúť, ale jeden deň bude mať žena vybraná losovaním post prvej dámy a môže si to uviesť trebárs do životopisu. Je možné, že raz za pol roka dám príležitosť aj nejakému mužovi,“ vyhlásil Daňo.

Každý deň iná prvá dáma – to je predstava Martina Daňa. Foto: FB/M.Daňo | foto: facebook M.Daňa

V prvej desiatke kandidátov na prezidenta je aj Marián Čaučík (53). Jeho manželka nemá žiadny problém s prezentáciou na verejnosti. Sú spolu už 17 rokov.

Marián a Zuzana Čaučíkovci sú manželmi už 17 rokov. Foto: FB/M.Čaučík

Prvú desiatku najpopulárnejších aktuálnych prezidentských kandidátov uzatvára Bohumila Tauchmanová (60). V jej prípade, podobne ako u Zuzany Čaputovej by bol manžel prvým gentlemanom. „Robia si z neho kolegovia švandičky, ale je s tým uzrozumený,“ vyhlásila  pre hlavne.sk o manželovi Miroslavovi (60), s ktorým sú spolu už vyše 30 rokov.

Bohumila Tauchmannová s manželom Miroslavom. Foto: FB/B. Tauchmanová

 Škandál u Lajčáka II: Záhadné podnikanie opitého exfunkcionára

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky