Niektorí kňazi slávia vianočné sviatky spoločne, iní idú k rodinám

Ilustračné foto.

Foto: TASR

Niektorí kňazi sa počas Štedrého dňa navečerajú v kruhu svojej rodiny a po nej sa odchádzajú pripravovať do farnosti na slávenie polnočnej svätej omše. Iní zas slávia tento deň na farnostiach spolu s inými farármi či kaplánmi. Pre TASR to uviedol hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.

„Každý z nás kňazov sa v čase sviatkov snaží zájsť domov, navštíviť rodičov alebo najbližších príbuzných,“ povedal Kramara. Ako doplnil, jemu sa v posledných rokoch darí byť na Štedrú večeru doma s rodičmi. „Po nej sa rozlúčim a idem do svojej farnosti na polnočnú omšu,“priblížil.

Zároveň poznamenal, že vzhľadom na to, že po večeri odchádza skôr, v jeho rodine sa začína jesť už pred šiestou. „Pomodlíme sa spolu, poďakujeme, spomenieme si na zosnulých a poprosíme o Božie požehnanie,“ priblížil. Potom nasleduje večera. V jeho rodine sa najskôr vypije kvapka vína, po ňom nasledujú oblátky s medom a kyslá kapustnica. Nasleduje vyprážaný kapor so zemiakovým šalátom. Záver večera podľa Kramaru patrí spomienkam a spoločným rozhovorom a nechýbajú ani darčeky.

Iní kňazi, ktorí netrávia tento sviatočný deň spolu s rodinami, sa zvyknú schádzať a vytvárať malé komunity, aby ho neslávili osamote. Za inými zas prídu na faru rodiny.

Môže vás zaujímať

Prezidentka ocenila ľudskú statočnosť, neúnavnosť a silu