Nikto nechce viesť národný archív, ponúkaný plat je neprimeraný

foto: tasr, zdroj: hlavne.sk

Ministerstvo vnútra vypísalo už dve kolá výberového konania na post riaditeľa Slovenského národného archívu, no ani raz sa žiaden kandidát nenašiel.

Slovenských archivárov odrádza najmä byrokracia. V praxi sa totiž v národnom archíve nestretnú s vedeckou činnosťou, na ktorú boli pripravovaní počas štúdia, ale prevažne s administratívou.

Upozornil na to mladý slovenský archivár Štefan Hrivňák, podľa ktorého sa v spracovávaní zásadných fondov nepokračuje už tridsať rokov a pre neexistujúcu systematickú digitalizíciu musia dokonca slovenskí medievalisti používať maďarské či rakúske portály.

Šéfovať najvýznamnejšiemu verejnému archívu na Slovensku nie je vzhľadom k náročnosti a dôležitosti funkcie atraktívne ani z pohľadu platových podmienok. Budúci riaditeľ totiž dostane tabuľkovú mzdu ako štátny zamestnanec na pozícii „hlavný štátny radca“, čo mu vynesie mesačne presne 1013 eur. Archivár na obyčajnej „neriaditeľskej” pozícii je na tom platovo ešte výrazne horšie, ako vysokoškolský absolvent totiž dostane nástupný plat iba v rozmedzí 600 až 700 eur.

Študenti histórie perspektívu nevidia

„Ak sa niekto zamiluje do dejín a do histórie, tak by sa tým chcel aj živiť. Žiaľ, na Slovensku to nie je také jednoduché,” povedala Dagmara Kušnírová, študentka bakalárskeho stupňa štúdia na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. „So spolužiakmi aj učiteľmi túto tému veľmi často riešime. Štátne archívne inštitúcie sú na Slovensku podfinancované, preto sa nemožno čudovať, že v nich nechcú pracovať ani vyštudovaní historici. Podmienky sú tam jednoducho zlé a neadekvátne platovému ohodnoteniu,” povedala študentka. „Z môjho pohľadu ani v blízkej dobe nevidím možný progres. Viem, že budova Slovenského národného archívu nie je v dobrom technickom stave, do všetkého treba investovať a je to beh na dlhú trať. Bez výraznejšieho financovania sa to nikam nepohne.”

Verejnosti sa plat zdá primeraný

V bratislavských uliciach sme oslovili niekoľko respondentov a pýtali sme sa ich, či sa im plat ponúkaný budúcemu riaditeľovi Slovenského národného archívu zdá primeraný. Väčšina opýtaných sa, paradoxne, zhodla na tom, že je práca ohodnotená dobre. „Keby som mal ja plat tisíc eur, tak by som bol šťastný. Niektorí ľudia môžu manuálne pracovať od rána do večera a nezarobia ani polovicu a riaditeľovi, ktorý celý deň iba sedí na stoličke, je aj tisícka málo,” povedal 65-ročný dôchodca Pavol.

60-ročná respondentka Emília, zdroj: hlavne.sk

Podobný názor mala aj nezamestnaná 60-ročná Emília. „Ja som si prácu nikdy nevyberala. Čo prišlo, to som vzala. Som vyučená kvetinárka, keby som mala robiť vedúcu nejakej predajne, určite neohŕňam nosom.” Respondentov pritom nepresvedčil ani argument o veľkej zodpovednosti, ktorú by na seba riaditeľ najvýznamnejšieho slovenského verejného archívu prevezme. „Každý má v práci nejakú zodpovednosť. Každý by mal robiť to, čo sa od neho očakáva,” doplnila bratislavská dôchodkyňa.

Môže vás zaujímať

Totalita je niečo, čo sa nedá pochopiť, ak to nezažijete, povedal Kocáb