Jednou vetou

Nočná mora rodičov: Čo jedia naše deti?

Obezita útočí aj na naše deti

autorská koláž hlavne.sk, shutterstock

Obezita je v posledných rokoch veľmi častým javom a čoraz častejšie sa prejavuje najmä u detí. Narastajúca obezita detí je "strašiakom" najmä kvôli rastu popularity fastfoodových reťazcov. Ako s týmto javom mieni bojovať Ministerstvo zdravotníctva?

Pridajte sa k nám na facebooku – viac informácií nájdete TU

Ilustračný obrázok | Foto: canva.com
Ilustračný obrázok | Foto: canva.com

Na rastúci predpoklad nadváhy u dospievajúcich detí už upozornil projekt zdravej výživy detí Viem, čo zjem či Svetová zdravotnícka organizácia (World Health Organization). Predpoklad, že budú mať nadváhu deti vo veku 15 rokov, sa od roku 2006 zdvojnásobil z 8% na viac ako 16%.

Ministerstvo zdravotníctva malo v pláne už v  roku 2015 obezitu u detí zmierniť podporou dojčenia, podávaním vyváženej stravy v školách, zvýšeným počtom hodín telesnej výchovy či aktívnymi prestávkami.

Sólymos, Ď. Nicholsonová a Remišová dostali od výboru pokuty, Lajčák sa jej zatiaľ vyhol

Zvýšený počet hodín telesnej výchovy ministerstvo odôvodnilo budovaním pohybových návykov v ranom veku. Podľa Ministerstva zdravotníctva bolo tiež potrebné sa zamerať na budovanie športových areálov.

Emma Drobná na nákupoch. Čo si nakoniec vybrala?

Predpokladané náklady na aktivity zamerané na zmiernenie nadváhy boli vo výške približne 70 000 eur ročne. Hoci niektoré zámery sa už aj stali skutočnosťou, nárast obezity u detí stále hrozí. Čo s tým?

Hudobníci spomínajú: Mikuláša milujeme dodnes

Ilustračný obrázok | Foto: canva.com

Ktoré z plánov Ministerstva zdravotníctva sa aktuálne realizujú a ako by sa ešte dalo zefektívniť boj proti rastúcej nadváhe sme sa opýtali hovorkyne  Ministerstva zdravotníctva SR, Zuzany Eliášovej. „Obezita u detí je vážny problém verejného zdravotníctva. Boj proti obezite v populácii je jednou z verejno-zdravotníckych výziev. V súčasnosti ministerstvo rieši tento problém v rámci aktivít Národného akčného plánu v prevencii obezity na roky 2015 -2025 v súlade s EU Akčným plánom detskej obezity 2014 – 2020, ktorý bol schválený vládou SR.“

Zažite vianočnú atmosféru s IMT Smile! Poďte s nami na koncert

Ministerstvo zdravotníctva považuje za nevyhnutné bojovať s rastúcou obezitou v budúcnosti. „Prebiehajú diskusie na tému zdaňovania sladených nápojov, ako aj finálna príprava dokumentov. Považujeme to za účinné práve pre deti a mladých ľudí. Tieto opatrenia týkajúce sa zdaňovania potravín s vysokým obsahom cukrov, soli a tukov odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia, “ odpovedala Eliášová v rozhovore pre hlavne.sk. Kedy sa s návrhmi riešení oboznámi aj verejnosť, nie je zatiaľ známe.

Ilustračný obrázok | Foto: canva.com

Na názor sme sa opýtali aj členov Výboru NRSR pre zdravotníctvo. Myslia si, že by napríklad zdanenie sladkostí a pochutín mohlo tomuto problému pomocť, alebo majú iné nápady? „Nemyslím si, že to veľmi pomôže, dokonca ani v iných štátoch to nepomohlo tak, ako sa predpokladalo,“ vyjadrila sa členka výboru Jana Cigániková, poslankyňa za stranu Sloboda a Solidarita. „Myslím si, že lepšia cesta je cesta osvety a hlavne rodičia by si mali strážiť, čo ich deti jedia. Úplne typickým príkladom sú naše obedy zadarmo za euro – dvadsať, ktoré sú výživovou katastrofou pre všetky tie deti, ktorým budú ponúknuté,“ dodala Cigániková pre hlavne.sk

NÁŠ TEST: Zisťovali sme, na koľko Vás vyjde jedlo a pitie na vianočných trhoch

Tibor Bastrnák( Most – HÍD) naopak nebol proti zdaneniu sladkostí. „Zatiaľ sme o tom nerozmýšľali, lebo to by nemal byť poslanecký návrh, ale návrh z nejakého ministerstva, lebo je to dosť komplikované. Takže ja si myslím že nápad nie je zlý, ale musím vám povedať že to nejaké ministerstvo by bolo reálne keby niekto rozmýšľal,“ uviedol pre hlavne.sk Bastrnák

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky