Jednou vetou

Nominácie koaličných strán do novej vlády sú známe

Nominácie koaličných strán do novej vlády sú známe. Na čelo nového kabinetu sa namiesto Roberta Fica postaví Peter Pellegrini.

aktualizované: 16:22

Pellegrini odovzdal menoslov novej vlády prezidentovi

Budúci premiér Peter Pellegrini odovzdal koaličnú nomináciu novej vlády prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi. Prezident sa podľa Pellegriniho pýtal na nové mená, ktoré nepoznal a zisťoval ich charaktery. Budúci premiér je rád, že sa mu podľa neho podarilo zostaviť vládu, ktorá získa dôveru. Kiska má teraz čas na rozhodnutie, či novú vládu vymenuje a pošle návrh vlády do parlamentu, v ktorom by mali poslanci NR SR vyjadriť dôveru novej vláde okolo Petra Pellegriniho. Po definitívnom rozhodnutí Kisku sa predpokladá, že parlament by zasadol hneď na druhý deň.

Smer-SD oznámil mená ministrov do novej vlády

Robert Fico ako predseda strany Smer-SD oznámil, že predsedníctvo strany plne podporilo Petra Pellegriniho a zároveň oznámil, že ministrami svojich rezortov zostávajú Peter Kažimír – ministerstvo financií, Peter Žiga – ministerstvo hospodárstva, Ján Richter – minister sociálnych vecí a rodiny, Tomáš Drucker – ministerstvo zdravotníctva.  Ministerkou kultúry sa má stať Ľubica Laššáková, ministrom vnútra sa stáva Jozef Ráž. Funkciu vicepremiéra, ktorú doposiaľ zastával Pellegrini má prevziať Richard Raši.

Pellegrini sa vyjadril, že s menami plne súhlasí. Nakoľko verejnosť zaujímali najmä ministri vnútra a kultúry vyjadril sa bližšie k nim. Laššáková je podľa neho odborníčkou, ktorá rozumie kultúre a Ráž ako minister vnútra má byť výborný manažér, ktorého osobne odporučil jeho doterajší „šéf“ Drucker. Prečo vybral Smer-SD za ministra vnútra syna známeho speváka?

Most-Híd posiela do vlády Gála, Érseka a Sólymosa

Ministrom spravodlivosti bude Gábor Gál, ktorý dosiaľ šéfoval v parlamente poslaneckému klubu Mosta-Híd. Rezort životného prostredia povedie naďalej László Sólymos, ktorý má byť aj podpredsedom vlády. Doprave má ďalej šéfovať Árpád Érsek. Nominácie potvrdilo predsedníctvo Mosta-Híd, po stretnutí Bélu Bugára s budúcim premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD). Viac o nominácii Mostu-Híd sa dočítate tu >>>

 

SNS nechce meniť svojich ministrov, Pellegrini súhlasí

 


O čom sa špekulovalo?

V novej vláde by sa mali vymeniť viacerí ministri. Smer-SD musí nanovo obsadiť minimálne tri rezorty – a to vnútro, kultúru aj post vicepremiéra pre investície. Peter Pellegrini cez víkend povedal, že ministrom vnútra po Robertovi Kaliňákovi by nemal byť dlhoročný straník. Mal by však byť v rezorte už zorientovaný.

O konkrétnych menách nehovoril, v médiách sa však spomína ako možná náhrada za Kaliňáka jeho štátna tajomníčka Denisa Saková či šéf Finačnej správy František Imrecze.  Namiesto Pellegriniho by sa mal na vicepremiérsku stoličku posadiť minister hospodárstva Peter Žiga.

VIEME PRVÍ: Kaliňáka by mal nahradiť Imrecze

Nie všetkým hercom sa Tomáš pozdáva

Ako minister kultúry sa spomínali dve mená – Dušan Jarjabek a Erik Tomáš. Jarjabek už povedal, že sa chce venovať spevu a pedagogickej činnosti a proti Tomášovi sa postavili viacerí herci.

Erika Tomáša ako nového ministra kultúry odmietajú napríklad Emília Vášáryová, Juraj Nvota, Táňa Pauhofová, či Daniel Hevier. Podľa nich by ako minister priniesol viac problémov ako riešení.

Opýtali sme sa niektorých osobností, čo si myslia o Tomášovi

Ján Ďurovčík, režisér a choreograf: „Zopakujem len to, čo som už povedal. Ja vôbec netuším, neviem, či je to dobre, či zle. Ja Erika poznám, viem, že chodí do divadla, že je to kultúrny človek. Ale či bude dobrým či zlým ministrom neviem povedať, ja sa tomu nerozumiem.“ 

 

 

 Daniel Krajcer, exminister kultúry: „Ja sa nevyjadrujem ku konkrétnym osobám z hľadiska ich ambícií vo vzťahu k ministerskej pozícii.“

 

 

 

Kamil Peteraj, spisovateľ pre TOP-ky povedal: „Myslím si o tom to, že žiadny minister ma nenaučí ani lepšie písať, ani dosahovať lepšie výkony. Ja si myslím, že mu treba dať šancu a nech ukáže, čo vie. Myslím si, že môžem povedať to, že ja som so žiadnym ministerstvom nikdy nekooperoval a pevne verím, že ani nebudem kooperovať a nech ukáže čo vie. Lebo mali sme tu ministrov, ktorí drichmali na tom ministerstve, mali sme ministra, ktorý zrušil spevohru, všeličo sme tam mali, tak ja dúfam, že on v týchto tradíciách nebude pokračovať a pokiaľ sa mu podarí vytvoriť nejaké podmienky na to, aby tá slovenská kultúra mala svoju identitu, nech sa páči. Ja neviem nič iné povedať. Ja nemám námietky. Ja nie som grantový umelec, ja sa tam nebudem uchádzať o lepšie či škaredšie oko. A pokiaľ bude pokračovať v tom, čo sa celkom darilo Maďaričovi, tak nech sa páči.“

Majeský verzus Tomáš

Herec Marek Majeský napísal okrem iného na sociálnej sieti, že mu Tomáš volal a žiadal o podporu. Argumentoval mi hlavne tým, že z jeho strany je to hlavne obrana na vyhlásenie môjho kolegu Riša Stankeho na jeho adresu, že Erik Tomáš nemôže byt kandidátom na ministra kultúry, keď ho nikdy nevidel v divadle. Potom mi vymenoval pár konkrétnych predstavení, ktoré v divadle navštívil.“ V ďalšom rozhovore Majeský Tomášovu kandidatúru odmietol s tým, že nie je nekutúrny človek a chodí do divadla. 

Vzápätí na sociálnej sieti napísal svoju reackiu aj Erik Tomáš: „Nikdy som ho ( Majeského ) o žiadnu podporu mojej nominácie na post ministra kultúry nežiadal, lebo žiadna takáto nominácia neexistuje. Len ma zaujímal jeho názor ako kamaráta a človeka z branže na takúto teoretickú možnosť, keďže moje meno bolo jedným z tých, ktoré boli predmetom diskusie vo vedení strany. Poprosil som ho aj, aby hercom, ktorí tvrdili, že ma nikdy nevideli v divadle povedal, že do Slovenského národného divadla chodievam pravidelne. Rešpektujem jeho názor, že ma nepodporuje, čo mi mohol povedať aj osobne.“

Môže vás zaujímať

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlna koronavírusu