Jednou vetou

Nová legislatíva má upraviť zriadenie a fungovanie detenčného ústavu

Ilustračné foto

foto: TASR

Fungovanie detenčného ústavu má zadefinovať zákon o výkone detencie z dielne rezortu spravodlivosti, ktorý v stredu schválila vláda s formálnymi pripomienkami legislatívnej rady. Novou legislatívou rezort upravuje podmienky zriadenia, fungovania a stráženia detenčného ústavu, tiež práva a povinnosti osôb umiestnených v detencii, ako aj dozor a kontrolu nad výkonom detencie.

Most-Híd novelu zákona o štátnych symboloch nepodporí, pripraví jeho úpravu

„Účelom výkonu detencie je ochrana spoločnosti a liečebné a výchovné pôsobenie na osobu v detencii prostriedkami ustanovenými v tomto zákone,“ píše rezort v predloženom materiáli.

Návrh zákona upravuje napríklad vnútorné predpisy ústavu, spôsob prijímania, umiestňovania či premiestňovania osôb vo výkone detencie. Definuje tiež, v akých prípadoch sa zabezpečuje osobitný liečebný režim.

Nová legislatíva má okrem iného upraviť kompetencie zdravotníckych zamestnancov a pôsobnosť Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) v detenčnom ústave. Ten v ňom má zabezpečovať úlohy bezpečnosti a stráženia.

Inštitút detencie je „druh ochranného opatrenia, ktorého úlohou je ochrana spoločnosti a jej členov pred tými páchateľmi, ktorí počas výkonu trestu odňatia slobody evidentne ochoreli nevyliečiteľnou duševnou chorobou a je tu obava, že aj po výkone trestu odňatia slobody ďalej pretrváva nebezpečenstvo pre spoločnosť.“

Pellegrini verí, že NR SR na májovej schôdzi zvolí ďalších kandidátov na sudcov ÚS

Detenčný ústav na Slovensku stále nestojí. Zariadenie tohto typu dlhodobo chýba. Výstavbu detenčného ústavu schválila vláda ešte v roku 2017, stáť má v Hronovciach vedľa psychiatrickej nemocnice, v blízkosti Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Želiezovciach.

Zriadenie detenčného ústavu sa podľa uznesenia vlády SR z marca 2017 predpokladá v januári 2021.

Môže vás zaujímať

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlna koronavírusu