Jednou vetou

Nová ministerka kultúry Laššáková čelí kritike: Vieme, koho chcú herci miesto nej!

Koho by chceli herci namiesto Ľubice Laššákovej na ministerstve kultúry?

foto: hlavné.sk

Novú vládu na čele s Petrom Pellegrinim v pondelok podporilo 81 poslancov, čím si získala dôveru parlamentu. Súčasťou tejto vlády je aj nová ministerka kultúry Ľubica Laššáková, proti ktorej však stojí vyše 900 osobností vrátane, hercov a umelcov. Zisťovali sme, kto by podľa nich mal sedieť na tejto stoličke. Uhádli by ste?

Pred mesiacom oznámil svoj odchod verejnosti i novinárom niekdajší minister kultúry Marek Maďarič. Ako dôvod uviedol vraždu dvoch mladých ľudí, novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktorá otriasla celým Slovenskom.

Laššáková sa stretne so svojimi kritikmi

Po odchode Maďariča poveril prezident Andrej Kiska práve Pellegriniho aby viedol rezort kultúry. Vtedy zrejme nikto ani len netušil, že práve tento muž už o necelý mesiac nahradí  Roberta Fica a stane sa tak nový premiér. Najčastejšie mená pri rekonštrucii vlády, ktoré sa skloňovali s kultúrou boli Erik Tomáš, alebo Dušan Jarjabek.

Petícia proti Tomášovi

Po tom ako sa začalo šíriť, že kandidátom na ministra kultúry by mohol byť Erik Tomáš, sa rozhodlo viacero osobností a hercov konať. Vyše 40. zvučných mien vrátane Emílie Vášáryovej či Táňi Pauhofovej podpísalo petíciu práve proti Tomášovi s tým, že by narobil viac škody ako úžitku.

Známe je vyjadrenie Richarda Stankeho o tom, že Tomáš nemôže šéfovať kultúre, keďže ho nevidel v divadle. Taktiež sa medializoval aj telefonát Tomáša Marekovi Majeskému, v ktorom chcel Ficov poradca (Tomáš) poprosiť herca o šírenie pozitívneho obrazu jeho osoby a vzťahu ku kultúre.

Poslanec NR SR Erik Tomáš (SMER-SD) | Foto: TASR

Vo funkcií len chvíľu a už problémy

Náhradou za Mareka Maďariča a ministerkou kultúry v novej vláde sa stala napokon Ľubica Laššáková. Stoličku rezortu nestihla poriadne osedlať a už sa objavili prvé problémy. Vyše 1 000 ľudí, vrátane hercov podpísalo verejnú petíciu proti Laššákovej. ,,Žiadame Vás, pani Ľubica Laššáková, aby ste z postu ministerky bezodkladne odstúpili,“  uviedli umelci k petícií s tým, že kultúra  je to, čo našu krajinu spája a definujeme ňou našu integritu, nie politickými deklaráciami.

Prezident SR Andrej Kiska a ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková (Smer-SD) počas prijatia 21. marca 2018 v Bratislave. | foto: TASR

Toto je náš minister!

Redakcia hlavné.sk oslovila niektorých hercov s otázkou, ako by mal podľa nich vyzerať náš minister/ministerka a či majú konkrétny tip.

Herec Richard Stanke. Foto: Štefan Puškáš/TASR

,,V prvom rade si myslím, že by to mal byť človek, o ktorom ľudia vedia, že je to odborník a osobnosť, pred ktorou budú mať aj umelci nejakým spôsobom rešpekt. Konkrétne meno však neviem povedať.“

Na snímke herečka Kamila Magálová. Foto: TASR/Martin Baumann

,,Minister by nemal povedať prvú vetu, ktorú povedala pani Laššáková o tom pánovi Sorošovi aj to, že tretí sektor má veľa peňazí zo zahraničia. Tam sa úplne diskvalifikovala a ja už od nej nepotrebujem nič ďalej vedieť. Keď toto môže byť minister, tak to môžem byť aj ja ministerka. Tipov na nového ministra/ministerku by bolo viac, ale nechcem to menovať. Keď k tomu príde, rada ich poviem.“

Herec Janko Koleník. Instagram

,,Prial by som si návrat Mareka Maďariča ako ministra.“ stihol do uzávierky odpovedať krátkou sms herec Ján Koleník.

Môže vás zaujímať

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlna koronavírusu