Jednou vetou

Nová vláda by mohla predstúpiť pred Národnú radu a požiadať o dôveru v piatok

Národná rada
Národná rada Slovenskej republiky.

Foto: TASR

Vláda Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorú vo štvrtok (22.3.) vymenuje prezident SR Andrej Kiska, by mohla predstúpiť pred Národnú radu SR a požiadať ju o dôveru už v piatok (23.3.). TASR to potvrdil hovorca predsedu parlamentu Tomáš Kostelník.

Postup je podľa jeho slov taký, že keď prezident vymenuje vládu, tá sa zíde na svojom prvom zasadnutí, na ktorom prijme programové vyhlásenie. Následne požiada predsedu NR SR o zvolanie schôdze, na ktorej predstúpi s jej programom a požiada o vyslovenie dôvery.

„Predseda Národnej rady Andrej Danko (SNS) hodlá svoje slovo dodržať a schôdzu parlamentu o vyslovení dôvery novej vláde zvolá na druhý deň po prvom rokovaní vlády. Predbežne sa počíta s tým, že táto schôdza parlamentu bude v piatok,“ doplnil Kostelník.

V porovnaní so súčasnou vládou dôjde okrem postu premiéra k zmene vo funkciách podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, ktorú bude zastávať Richard Raši (Smer-SD), ministrom vnútra bude Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD), zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD), kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) a spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).

Môže vás zaujímať

Juraja Novockého vymenovali za európskeho prokurátora