Jednou vetou

Nová vláda nedostane dôveru hnutia OĽaNO a strany SaS

Igor Matovič, líder OĽaNO

Foto: TASR

Vláda Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorú vo štvrtok vymenoval prezident SR Andrej Kiska, nedostane v Národnej rade SR dôveru opozičného OĽaNO. Podľa hnutia to nie je kabinet, ktorý obnoví dôveru ľudí v inštitúcie a štát.

„Vláda, ktorú na príkaz Roberta Fica zostavil Peter Pellegrini, nebude mať v parlamente dôveru hnutia OĽaNO a neposunie Slovensko dopredu,“ uviedli lídri OĽaNO Igor Matovič a Veronika Remišová.

Zdôrazňujú, že výmena Roberta Kaliňáka za Tomáša Druckera na poste ministra vnútra nezabezpečí nezávislé vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. „Takisto sa takouto zmenou nezabezpečí ani nezávislé vyšetrenie káuz spájaných so stranou Smer, o ktorých zavraždený novinár písal,“ tvrdí OĽaNO.

OĽaNO vyzýva na očistu polície

V rezorte vnútra podľa nich treba urobiť zásadné zmeny aj personálne výmeny. OĽaNO vyzýva na výmenu policajného prezidenta Tibora Gašpara a očistu polície.

Vedenie Policajného zboru SR by sa malo meniť. V príhovore po vymenovaní vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) to povedal prezident SR Andrej Kiska s tým, že na potrebe zmien v policajnom vedení sa zhodol s novým ministrom vnútra Tomášom Druckerom (nominant Smeru-SD). Drucker potvrdil, že sa chce s Gašparom stretnúť v čo najkratšom čase. Zatiaľ nevie, koho odvolá a koho ponechá vo funkcii.

OĽaNO prekážajú v novej vláde viaceré nominácie. „Na svojich postoch ostali ministri, ktorí dlhodobo nedosahujú dobré výsledky,“ uviedlo hnutie, pričom poukazuje na ministerku školstva Martinu Lubyovú (nom. SNS), šéfku agrorezortu Gabrielu Matečnú (nom. SNS) či ministra obrany Petra Gajdoša (SNS).

Nedôveru vysloví aj SaS

Nevyslovenie dôvery vláde už včera avizovala aj opozičná strana SaS, ktorá tvrdí, že je pozoruhodné, čo všetko boli strany Smer-SD, SNS a Most-Híd ochotné strpieť, aby si udržali moc a ako ďaleko dokázali zájsť „v zúfalej snahe odolať masovému odporu občanov Slovenska“.

„História Smeru-SD a SNS je históriou populistických, protireformných strán, ktorých hlavnou úlohou je cudzopasiť na verejnom majetku a roznášať po spoločnosti vírus klientelizmu. Most-Híd sa pretvoril na stranu, ktorá sa im chce v tom podobať,“ uviedla SaS.

Môže vás zaujímať

Video, ktoré má kompromitovať Kisku, stále vyšetruje polícia