Jednou vetou

Nová výzva na výskum bude musieť prejsť cez Pellegriniho úrad aj radou vlády

Na snímke zľava podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, predseda vlády SR Robert Fico a podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák, foto: TASR, zdroj: TASR

Nová výzva na dlhodobý strategický výskum a vývoj (DSV) prejde cez Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu a taktiež Radou vlády pre vedu, techniku a inovácie, čo v minulosti nebolo.

Informoval o tom podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD). Výzvu zrušilo ministerstvo školstva po kauze ohľadom rozdeľovania eurofondov na vedu.

Zmeny oproti doterajšiemu fungovaniu

„Na základe nami predstavených opatrení, ešte predtým ako samotná výzva z Operačného programu Výskum a inovácie bude schválená naším úradom, musí prejsť aj stálou komisiou Rady vlády pre vedu, techniku a inovácie, čo v minulosti nebolo,“ uviedol Pellegrini.

Na problém ohľadom výzvy na DSV upozornili rektori a Slovenská akadémia vied (SAV), ktorým sa nepozdávalo, že z tejto výzvy nedostali žiadne peniaze slovenské univerzity ani SAV. Úspešné boli súkromné firmy. Problematickou bola aj výzva na podporu priemyselných výskumno-vývojových centier, kde zas mali dostať eurofondy aj firmy, ktoré sa výskumu nevenovali.

Rozdeľovanie eurofondov rieši NAKA

Minister školstva problematické výzvy zastavil a nariadil ich preverenie. Európska komisia (EK) neskôr pozastavila platby v štyroch výzvach na ministerstve školstva a rezortu zakázala podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií. Pozastavenie eurofondov oznámila EK vo varovnom liste. Rozdeľovanie eurofondov rieši okrem Európskeho úradu pre boj proti podvodom aj Národná kriminálna agentúra.

Po vypuknutí kauzy žiadala opozícia odstúpenie ministra. Udalosti spôsobili aj vládnu krízu iniciovanú vypovedaním koaličnej zmluvy zo strany SNS. Minister Peter Plavčan (nominant SNS) nakoniec abdikoval. Na odchod z funkcie ho vyzval premiér Robert Fico (Smer-SD), predseda SNS Andrej Danko to akceptoval.

Môže vás zaujímať

Ministerstvo vnútra nedokáže vysvetliť, čí Lučanský má, alebo nemá šoféra