Jednou vetou

Nové hasičské sanitky majú pomáhať v každom kraji

Denisa Saková (SMER-SD)

Foto: TASR

Hasiči v každom kraji Slovenska budú mať k dispozícii sanitné automobily s profesionálnou výbavou na poskytnutie predlekárskej prvej pomoci. Moderné sanitky vybavené napríklad i autonómnym dýchacím zariadením odovzdala hasičom v pondelok v areáli hasičskej stanice v Senci ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).

Ministerka ozrejmila, že iniciatíva vyplynula z pozitívnych skúseností, ktoré majú s používaním tohto typu vozidla hasiči v Bratislavskom kraji. „Povedali sme si, že takouto technikou vybavíme všetky krajské riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), preto dnes odovzdávame pre každý kraj kompletne vybavené vozidlá pripravené pomôcť v prípade mimoriadnych situácií,“ povedala Saková.

Kryje Kalavská Druckera? Miliónové sanitky vzbudzujú samé pochybnosti

Prezident HaZZ Alexander Nejedlý objasnil, že vozidlá predstavuje najmodernejšiu zásahovú techniku v oblasti zdravotnej záchrannej služby. „Vozidlá sú vybavené kompletnou zdravotníckou technikou, ktorú používajú zdravotní záchranári, okrem toho sú však vo výbave aj ďalšie komponenty použiteľné pri zásahu, napríklad hydraulické nožnice na vyslobodenie osôb v zdeformovaných havarovaných autách,“ informoval. Sanitku budú používať špeciálne vycvičení hasiči.

„Okrem svojho základného výcviku majú aj kvalifikáciu ako hasič-zdravotný záchranár, sú preto stopercentne pripravení poskytovať predlekársku prvú pomoc, podobne ako zdravotní záchranári,“ dodal.

Prezídium HaZZ predstavuje nové vozidlá aj na svojom profile na sociálnej sieti.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky