Jednou vetou

Novela Trestného zákona má priniesť viacero zmien

Ilustračné foto

Foto: TASR

Trest domáceho väzenia sa bude dať uložiť aj pri niektorých zločinoch, o väčšom počte prípadov budú rozhodovať samosudcovia a doživotne odsúdení získajú možnosť podmienečného prepustenia.

Vyplýva to z návrhu novely Trestného zákona, ktorý v stredu schválila vláda s pripomienkami Legislatívnej rady vlády SR. Viaceré opatrenia reagujú na európsku legislatívu.

Zefektívniť sa má napríklad právna úprava využitia videokonferencií v trestnom konaní, ktoré by sa následne mohli používať viac. Už teraz sa totiž môžu väzni zúčastniť na pojednávaniach prostredníctvom videokonferenčných hovorov.

Nová legislatíva má upraviť zriadenie a fungovanie detenčného ústavu

Novinkou má byť aj zavedenie trestného činu falšovania a pozmeňovania zdravotnej dokumentácie ako reakcia na spoločenský dopyt. Novelou by sa tiež rozšírilo využitie elektronických náramkov.

Právnou úpravou sa má zároveň doplniť katalóg trestných činov v oblasti poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a tiež nezákonného obchodu s tabakom a tabakovými výrobkami. Úprava sa odvíja od smernice

Európskeho parlamentu zaoberajúcou sa kriminalitou súvisiacou s čerpaním eurofondov. V prípade schválenia novely Trestného zákona budú zmeny účinné od 1. augusta 2019.

Môže vás zaujímať

Ministerstvo vnútra nedokáže vysvetliť, čí Lučanský má, alebo nemá šoféra