Jednou vetou

November 89 vrátil našu spoločnosť do západného civilizačného okruhu

Námestie SNP, Bratislava

foto: TASR

V roku 1989 sa Československo "nežnou" – nenásilnou formou pridalo k vlne revolúcií občianskej spoločnosti v susednom Poľsku, Maďarsku a v komunistickom Nemecku, ktorá zvalila železnú oponu v Európe a vrátila našu spoločnosť do západného civilizačného okruhu s hodnotami, princípmi demokracie a ochrany ľudských práv.

Revolúcia, ktorá ukončila 50 rokov komunizmu. Ako to celé bolo?

Uvádza sa to vo vyhlásení Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR k sobotnému Dňu boja za slobodu a demokraciu 17. novembra.

„Dnes sa však opäť, po takmer troch desaťročiach, vraciame do súboja s démonmi autokratického režimu: Oživujú ich – paradoxne zneužívajúc demokratický priestor slobody slova, združovania, podnikania, pohybu – novo sa rodiace extrémistické a populistické sily, živené dosahmi desaťročie trvajúcich kríz a globálnych pokusov o destabilizáciu v našom priestore,” upozorňuje rezort diplomacie.

KOMENTÁR: Označí nás Kiska za mafiánov?

MZVaEZ preto volá slovenskú verejnosť nielen pripomenúť si, za aké hodnoty sme spustili masový občiansky odpor pred 29 rokmi, ale aj naše ukotvenie v euroatlantických zoskupeniach – Európskej únii, NATO a Rade Európy, ktoré nám tieto hodnoty – občianske slobody, stabilitu a mier pre ekonomický a sociálny rozvoj spoločnosti garantujú.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky