Jednou vetou

Novoročné tradície: Tieto vás zaručene dostanú!

Vedeli ste, čo robili na nový rok naši predkovia?

autorská koláž hlavne.sk, Pinterest

Vianočné tradície sú známe a v súčasnosti stále dodržiavané v prevažnej väčšine slovenských domácností. O Novoročných tradíciách, ktoré boli v minulosti na Slovensku prísne dodržiavané, množstvo ľudí ani len netuší. Vyskúšate niektoré z nich?

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Ilustračné foto | Foto: canva.com
Ilustračné foto | Foto: canva.com

VIDEO: Auto vyletelo ako v sci-fi filme! Našťastie si to odniesli len plechy auta.

Kurine baby

V posledný deň roku bolo na dedinách zvykom, že domácnosti navštevovali dvaja muži, prezlečení za ženy, takzvané „kurine baby“. Jeden mal slamený veniec a zvon, druhý v kožuchu a sukni zo slamy. Ženy slamu zo sukne trhali a hádzali do kurínov – hovorilo sa totiž, že práve vďaka tomuto zvyku budú sliepky v ďalšom roku znášať viac.

Ilustračné foto | Foto: canva.com

Ometačky

Počas Silvestrovskej noci chodili po domoch aj ometačky – chudobné ženy oblečené v čiernej, s bielou šatkou na hlave. Zaklopali na dvere, bez slova vošli donútra, prišli k peci, trikrát po nej prešli rukou – „omietli“ ju a požehnali ju slovami „V mene Otca, Syna i Ducha Svätého.“ Tento rituál mal zabrániť akýmkoľvek nešťastným osudom v rodine. Hospodár im následne za ometanie dával peniaze.

Najstaršie Slovenské vianočné tradície: Overte si, ktoré z nich poznáte!

Ilustračné foto | Foto: canva.com

VIDEO: Takto sa plavil po Dunaji odtrhnutý pontón s reštauráciou!

Zametanie smetí a domáce práce

Obľúbeným zvykom bolo zametanie smetí – nie však z domu, ale do domu. Smeti sa zametali do kúta miestnosti, aby sa niekto z domu „nevymietol“ a zapríčinil si tak vlastnú smrť. V domácnostiach boli na Nový rok zakázané aj niektoré domáce práce, ako napríklad vešanie bielizne – tomu, kto by vešal bielizeň by v ďalšom roku hrozila smrť, či dokonca obesenie.

Urobte si sviatočnú diskotéku: Najväčšie vianočné hity. Je medzi nimi aj ten Váš?

Ilustračné foto | Foto: canva.com

Veštenie

Posledná noc pred Novým rokom bola považovaná za magickú noc. Ľudia verili, že to, čo by sa vám v túto noc snívalo, sa naozaj splní. Mágia mala vplyv najmä na predpovede počasia – dážď mal predpovedať polia plné obilných klasov, červené ranné zore zasa predpovedali víchrice, biedu a neúrodu.

Hviezdy spomínajú: Aké sú ich najkrajšie Vianoce?

Ilustračné foto | Foto: canva.com

Biele oblečenie a halušky

Na Nový rok ženy chodili do kostola na omše v bielych šatách, pretože verili, že si tým zabezpečia úrodu pekného a kvalitného ľanu.  V niektorých oblastiach Slovenska bolo zvykom v tento deň variť halušky či pirohy, aby malo obilie veľké klasy.

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky