Jednou vetou

Nový návrh na podporu folklóru v regiónoch

Ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková

foto: TASR

Podpora folklóru v jednotlivých regiónoch musí mať svoj systém. Zdôrazňuje to ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková (Smer-SD), ktorá zároveň v tejto súvislosti deklaruje, že onedlho predstaví svoj návrh.

Ministerka to prisľúbila pri utorňajšom (29.5.) stretnutí so zástupkyňami Únie žien Slovenska. Laššáková s nimi diskutovala o podpore tradícií, národných a historických hodnôt. Práve Únia žien Slovenska sa v rámci svojich aktivít vo výraznej miere venuje oblasti folklóru a kultúrnych tradícií. „So svojimi 12.000 členkami ťahá so sebou generácie dievčat a žien k rozvoju tradícií, národných a historických hodnôt Slovenska, a to bez pomoci,“ uviedla na rokovaní predsedníčka Správnej rady Únie Irena Belohorská.

Čítajte viac: Študentka z Kochanoviec maturovala v kroji, pre školu to bola novinka

Únia žien Slovenska organizuje napríklad Festival Aničky Jurkovičovej, celoslovenskú prehliadku neprofesionálnych divadelných súborov s cieľom priblížiť postavenie ženy v živote spoločnosti, celoslovenskú súťaž v umeleckom prednese poézie a prózy s názvom Vansovej Lomnička či Krízové centrum SOS v regióne Rimavská Sobota. Známe sú i „Minikroje“ – projekt autentických slovenských krojov detailne zachytených na 156 figurínach bábik. Tie sú zobrazené aj v špeciálnom katalógu, ponúkajúcom skutočnú krásu slovenského dedičstva.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky