Jednou vetou

Nový prezident: Odkedy bude chodiť s ochrankou za chrbtom?

Nový prezident bude mať aj osobných strážcov

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Už cez víkend spoznáme novú hlavu štátu, oficiálne sa však funkcie ujme až v júni. Na čo však bude mať dovtedy nárok? Dostane ochranku, vlastné vozidlo so šoférom a bude strážená aj jeho rodina - alebo bude do júna žiť ako doteraz?

Šokovaní študenti: Andrej Kiska nevie, čo sa deje v jeho kancelárii

Slovenský prezident, ktorý je v súčasnosti vo funkcii, má počas funkcie 24 hodín pridelených osobných strážcov, vídať ho je možné takmer na každom kroku  s dvomi bodyguardami. Tí musia poznať jeho denný režim, osobné návyky, ako aj koníčky. „Stretla som v nákupnom centre pri pokladni v supermarkete prezidenta, mal so sebou aj dvoch ochrankárov,“ napísala nám nedávno čitateľka Petra z Bratislavy, ktorá si hlavu štátu všimla iba náhodou, keďže pôsobila spolu s ochrankou celkom nenápadne.

Andrej Kiska: Nerozhodný? Plány o vstupe do politiky stále zahmlieva

Prezidenta sprevádza ochranka 24-hodín denne. Ilustračné foto: jxp, hlavne.sk | Foto: jxp

MOTO: Famózne SUV od Citroënu. Testovali sme C5 Aircross (FOTO A VIDEO)

Či má ochranku aj prezidentova rodina alebo nie, vedia len oni a v zmysle bezpečnostných štandardov sa tieto informácie médiám neposkytujú. Ak sú chránení, tak je to diskrétne, aby nevzbudzovali pozornosť. Podľa medializovaných informácií chodieva napríklad prvá dáma odprevádzať deti do školy, nie však s pištoľníkmi za chrbtom, ako to poznáme z akčných filmov.

Okrem vlastnej ochrany a ochrany rodiny má prezident k dispozícii aj vozidlo s osobným šoférom a sprievodným vozidlom. To už neraz poslúžilo, keď dostala napríklad prezidentská limuzína s Andrejom Kiskom defekt na kolese, alebo sa auto nečakane pokazí. To sa však stáva veľmi ojedinele, keďže prechádza pravidelne veľmi prísnou kontrolou a servisom. Prípadne, keď sa limuzína dostane do nečakanej kolízie na ceste, sprievodné vozidlo je niečo ako „záložná“ limuzína a chránenú osobu musí dostať okamžite mimo nebezpečenstva.

Úrad na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií, pod ktorý spadá ochrana najvyšších ústavných činiteľov vyhodnocuje bezpečnostnú situáciu a v prípade potreby vozidlá pre chránené osoby mení, taktiež rozhoduje o použití opancierovanej limuzíny na prevozy. Takmer všetky presuny bývajú vopred naplánované s alternatívnymi trasami za asistencie dopravnej polície. Všetko sa riadi špeciálnym režimom o ktorom sa na verejnosť nedostane takmer žiadna zásadná informácia.

Iba pre zaujímavosť, taký americký prezident má k dispozícii niekoľko rovnakých limuzín a často sa pri prevoze nedá zistiť, v ktorom sa práve nachádza. Auto dostalo prezývku „beštia“ a to z dôvodu, že zvládne manévre aj v tých najťažších situáciách. Je vybavené mimo iných kyslíkovým kontajnerom v prípade chemického útoku, špeciálnymi tlačidlami na tajné služby aj viceprezidenta, či dokonca konzervou s prezidentovou krvou alebo nezničiteľnými kolesami a v prípade defektu vie auto ďalej pokračovať na oceľových kotúčoch bez obmedzenia. Ale späť na Slovensko.

FOTO: Odišiel pre škandál Vietnamca a teraz strážil rovno Macrona

Redakciu hlavne.sk preto zaujímalo, ako to bude s novým nastupujúcim prezidentom, na čo všetko bude mať nárok, kým bude vo funkcii ešte starý prezident. Podľa Petry Friese z tlačového odboru kancelárie ministerstva vnútra „Úrad pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií ministerstva vnútra začína poskytovať ochranu novozvolenému prezidentovi SR bezprostredne po oficiálnom vyhlásení výsledkov volieb.“  To znamená, že osobnú ochranku bude mať nový prezident k dispozícii už niekedy v nedeľu 31. marca.

Podľa našich zistení je to bežné a stalo sa tak aj po voľbách v roku 2014. Andrej Kiska mal ešte pred inauguráciou prideleného šoféra aj s osobným strážcom, ktorý ho stráži dodnes. „Deje sa to preto, aby si na seba zvykli, keďže budú spolu deň čo deň počas funkcie hlavy štátu. Prezident má právo kedykoľvek bez udania dôvodu nárok na výmenu ochranky, prípadne posilnenie, komunikuje o tom so šéfom ochranky. Nemôže sa jej počas funkcie zbaviť ani na okamih, dokonca má zakázané šoférovať auto! Zákon nepustí, ale tieto informácie sa médiám zo zásady nešpecifikujú. Chlapci by však vedeli hovoriť, že občas boli aj výnimky,“ prezradil nám zdroj z policajného prostredia. Zároveň si prezident musí zvyknúť, že len tak bežne sa už nebude môcť pohybovať, keďže sa stáva hlavou štátu a podlieha najvyššej ochrane v krajine.

FOTO: Šéf americkej diplomacie na Slovensku. Pozrite sa, na čom priletel

Či bude mať novozvolená hlava štátu hneď po voľbách 2019 okrem auta so šoférom pridelenú aj ochranku pre najbližších členov rodiny, sme sa nedozvedeli. Z tlačového oddelenia ministerstva vnútra nám napísali, že „Metódy a postupy ochrany nie je možné bližšie špecifikovať z dôvodu ich utajenia.“

FOTO: Kiska, Gašparovič, Schuster a Zeman: Kde všade boli a koho stretli?

S odchodom do prezidentského dôchodku však automaticky nezaniká exprezidentovi nárok na ochranku, je mu totiž poskytovaná doživotná ochrana aj s limuzínou. Podľa našich informácií nie však v tak prísnom režime, ako je to počas funkčného obdobia hlavy štátu, kedy je napríklad pred jeho príchodom daná lokalita špeciálne monitorovaná, či hygienikom  preverené potraviny (nápoje, jedlá), s ktorými príde do kontaktu (niečo ako kedysi u kráľov ochutnávač).

Andrej Kiska podpísal legislatívu pre prípad tvrdého brexitu

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky