Jednou vetou

V novom zákone o konflikte záujmov by mali byť aj prísnejšie majetkové priznania

Národná rada

foto: TASR

Pracovná skupina, ktorá má pripraviť zmenu zákona o konflikte záujmov vrátane prísnejších majetkových priznaní, by už čoskoro mala predstaviť prvý návrh. TASR to potvrdil Martin Čambalík z kancelárie podpredsedu parlamentu Martina Glváča (Smer-SD). Glváč je šéfom pracovnej skupiny.

Skupina prvýkrát rokovala v novembri minulého roka. Doteraz zbierala nápady, pripomienky a analýzy. Na svojom poslednom stretnutí sa mala skupina rozprávať aj o tom, ako riešiť prípady, keď poslanec aktívne nepodniká, ale nemá pozastavenú živnosť, a to opakovane. Zmenený zákon by mohol údajne riešiť aj zverejňovanie majetkových priznaní starostov a primátorov.

Sprísnenie sa spomína roky

Pokusy o zverejňovanie majetkov starostov a primátorov tak, ako ich zverejňujú napríklad poslanci Národnej rady SR či ministri, už v minulosti boli. Zatiaľ však neuspeli.

Sprísnenie majetkových priznaní verejných činiteľov sa spomína už roky, zriadené boli viaceré pracovné skupiny. Jedna tvorila zmenu ústavného zákona o konflikte záujmov aj v minulom volebnom období.

Ani jeden návrh neprešiel

Hoci sa dohodla na zmenách, Smer-SD od nich odstúpil. Následne prišli ďalšie návrhy od opozície aj vládnej strany, ale ani jeden pre nedostatok hlasov neprešiel.

Súčasná skupina má pripraviť zmenu zákona, ktorá okrem toho, že by sprísnila majetkové priznania, by tiež vyriešila problémy, s ktorými sa výbor pre nezlučiteľnosť funkcií pravidelne stretáva.

Týkajú sa napríklad neprimeraných pokút za niektoré prehrešky, nejednoznačných formulácií zákona, či dier v zákone, na ktoré prichádzajú členovia výboru pri rôznych podnetoch.

Môže vás zaujímať

Danko odovzdal Štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana