Novým kandidátom na ministra vnútra je Tomáš Drucker

Dezignovaný premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) navrhol na post ministra vnútra súčasného šéfa rezortu zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD). Ministerstvo zdravotníctva by po ňom mala prebrať štátna tajomníčka rezortu Andrea Kálavská. Pellegrini to v utorok povedal novinárom po tom, čo sa prezident Andrej Kiska rozhodol nevymenovať novú vládu.

aktualizované: 18:42

Pellegrini chce nový návrh na vymenovanie členov novej vlády Kiskovi doručiť v stredu. „V záujme vyriešenia tejto situácie sme sa rozhodli, že pánovi prezidentovi zajtra doručím nový návrh na vymenovanie členov vlády SR, ktorý bude obsahovať niekoľko zmien,“ povedal Pellegrini a oznámil nominácie Druckera a Kalavskej. Zmeny na ostatných pozíciách podľa Pellegriniho nebudú.

Kiska má údajne takúto predstavu o ministrovi vnútra

Nové nominácie podľa vlastných slov prediskutoval cez deň aj s prezidentom Kiskom. „Návrh vyšiel aj z našich vzájomných konzultácií a pán prezident je o všetkom podrobne informovaný,“ povedal. Kiska Pellegriniho informoval, že ráno po doručení návrhu, si novonavrhovaných ministrov zavolá na krátke stretnutie. „Aby si s nimi mohol prejsť konkrétne otázky v rezorte, ktoré ho zaujímajú,“ doplnil Pellegrini.

Po tom všetkom by mal prezident oznámiť termín vymenovania novej vlády. „Je dôležité, aby oznámil čo najskorší termín,“ poznamenal Pellegrini, ktorý by bol rád, keby Slovensko malo novú vládu už v piatok. Zdôraznil, že na Slovensku treba situáciu upokojiť. „Slovenská republika nemôže byť ešte niekoľko týždňov či nedajbože mesiacov bez legitímnej vlády, ktorá má parlamentnú väčšinu. Štát nemôže akoby stáť, spoločnosť je v napätí,“ uviedol.

Pellegrini nechce veľmi komentovať Kiskovo rozhodnutie nevymenovať ním navrhovanú vládu v pôvodnom zložení. „Dúfam, že sa nezakladá nebezpečný precedens, aký by hociktorá hlava štátu mohla využiť a prestať rešpektovať parlamentnú väčšinu,“ podotkol.

Hrnko: Drucker je schopný manažér, je to dobrý výber

„Tomáš Drucker je skutočne dobrý manažér. Ak ide o veci, ktoré spoločnosť najviac ťažia, veľmi rýchlo by sme sa mohli dostať k tomu, že sa oddelí inšpekcia ministerstva vnútra od ministra,“ avizoval.

Na druhej strane Hrnko nie je za to, aby minister vnútra prišiel o kompetenciu menovať policajného prezidenta tak, ako to koalícia plánuje. „Nechal by som to ministrovi, ale dal by som tam podmienku, že kandidát musí absolvovať híring na pôde brannobezpečnostného výboru. Pričom stanovisko výboru by bolo pre ministra záväzné. Ale v žiadnom prípade by som nešiel do vecí, ktoré by urobili zo Slovenska unikát. Polícia je súčasťou vnútra,“ zdôraznil.

Na margo vyšetrovania úkladnej vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Hrnko povedal, že najlepšie pre vyšetrovateľov bude, ak im dá pokoj minister aj policajný prezident a budú ich riadiť len zodpovedné orgány, teda dozorový prokurátor.

Most-Híd súhlasí so zmenou v nomináciách Smeru-SD do novej vlády

Strana Most-Híd súhlasí s nomináciou súčasného šéfa rezortu zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) na post ministra vnútra. Takisto súhlasí s tým, aby ministerstvo zdravotníctva prebrala po ňom súčasná štátna tajomníčka rezortu Andrea Kalavská. Uvádza to Most-Híd v písomnom stanovisku.

Nová nominácia strany Smer-SD bola podľa hovorkyne Mosta-Híd Kláry Debnár prerokovaná na Koaličnej rade. „Sme presvedčení, že vymenovaním novej vlády a následným vyslovením dôvery kabinetu v parlamente urobíme prvý krok k upokojeniu situácie v spoločnosti,“ dodala Debnár.

„Ja som presvedčený a dúfam, že Tomáš Drucker bude priechodný pre prezidenta. Tak ako ho niektorí spochybňovali, keď išiel z pošty na ministerstvo zdravotníctva, tak ukázal manažérsku zručnosť. Ak bude vymenovaný, držím palce, aby to zvládol,“ odkázal Andrej Hrnčiar z Mostu-Híd.

Matovič: Nie je to človek, ktorý dokáže vrátiť dôveru ľudí v políciu

„Slovensko dnes nevyhnutne potrebuje očistu polície od nominantov nitrianskej mafie, ktorej ju Robert Kaliňák zveril do správy. Slovensko potrebuje políciu úplne nezávislú na politike, a to na sto percent nedokáže verný sluha strany Smer-SD Tomáš Drucker,“ vyhlásil Matovič. Doplnil, že ak prezident Andrej Kiska myslel svoje slová „o dôveryhodnej vláde, ktorá nebude polarizovať Slovensko vážne, na takúto arogantnú hru strany Smer-SD nemôže pristúpiť“.

Podpredseda Sme rodina a člen brannobezpečnostného výboru Milan Krajniak s tým, že z tejto nominácie je trochu v rozpakoch. „Ministrom vnútra by mal byť človek, ktorý pozná, kto je kto v rezorte, čo má kto za sebou a kto má za ušami. A toto pán Drucker nepozná. Ale počkám si na jeho prvé kroky a budem konkrétnejší,“ dodal Krajniak.

Kandidát na post ministra vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) riadil rezort zdravotníctva systémom pokusov a omylov a je o ňom známe, že nedokázal premiérovi v demisii Robertovi Ficovi (Smer-SD) účinne oponovať, keď ho v priamom prenose ponížil pred verejnosťou. Vyhlásil to podpredseda SaS a člen brannobezpečnostného výboru Ľubomír Galko, ktorý považuje za nemysliteľné, že Drucker zabezpečí očistu polície.

„Je nemysliteľné, aby dokázal zvládnuť úlohy, ktoré by pred ním v rezorte vnútra stáli, ako výmena čelných funkcionárov v policajnom zbore, na inšpekcii ministerstva vnútra a celkovú očistu polície od vplyvov organizovaného zločinu,“ myslí si Galko. Podľa jeho slov z nominácie Druckera vidieť, že koalícia je neschopná sebareflexie a ženie krajinu do hlbokej krízy. „Znova vyzývame koaličných poslancov, aby podporili predčasné voľby,“ dodal.

Môže vás zaujímať

Združenie sudcov Slovenska odmieta kolektívnu vinu sudcovského zboru