Jednou vetou

Novým prezidentom polície sa stal Milan Lučanský

Ministerka vnútra SR Denisa Saková, nový prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský a jeho predchodca Tibor Gašpar počas tlačovej konferencie 30. mája 2018 v Bratislave

foto: TASR

Policajný zbor SR povedie Milan Lučanský. Doterajšieho riaditeľa inšpekcie ministerstva vnútra vymenovala v stredu do funkcie policajného prezidenta ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD), ujme sa jej od 1. júna.

aktualizované: 15:45

„Urobili sme možno väčšie zmeny v Policajnom zbore ako sa očakávalo,“ povedal Saková na úvod tlačovej konferencie. Podľa Sakovej bol doterajší prezident policajného zboru Tibor Gašpar profesionál, ktorý urobil pre políciu SR veľa.

Ministerka v stredu predstavila nové vedenie polície, na tlačovej konferencii na ministerstve vnútra sa zúčastnili aj odchádzajúci policajný prezident Tibor Gašpar a policajný viceprezident Ľubomír Ábel, ktorého od júla nahradí doterajší zástupca trnavského krajského policajného riaditeľa Róbert Bozalka.

Menovanie Lučanského je pre Galka drzý a arogantný krok Smeru-SD

Saková menovala i prvú viceprezidentku Policajného zboru. Druhú najdôležitejšiu funkciu v polícii po prvý raz obsadí žena – doterajšia zástupkyňa riaditeľa Národnej protizločineckej jednotky NAKA Jana Maškarová. Post je voľný od februára 2018, kedy ho opustil Jaroslav Málik.

Ministerka vnútra oznámila, že novým prezidentom PZ sa dočasne stane Milan Lučanský. „Práve vďaka Milanovi Lučanskému sedia ľudia ako Mikuláš Černák,“ povedala na adresu nového policajného prezidenta.

Saková sa s Kiskom o mene nového prezidenta PZ neradila

Odchádzajúci prezident PZ Tibor Gašpar poďakoval za spoluprácu nielen kolegom, ale aj občanom, ktorí podľa neho nestratili dôveru v políciu, a to aj v pohnutých časoch, ktoré nastali po vražde novinára Jána Kuciaka. „Vám novinárom prajem, najmä objektívne pero, a to aj smerom k polícií.“ dodal Gašpar v závere. Za spoluprácu poďakoval aj odchádzajúci viceprezident Ľubomír Ábel.

Lučanský preberie kompetencie po Gašparovi iba dočasne, kým nevstúpi do praxe nová legislatíva týkajúca sa nového spôsobu voľby policajného prezidenta, pripravuje ju ministerstvo pod vedením Sakovej. V takomto krátkom časovom úseku sa chce venovať viacerým výzvam, menoval otázku migrácie a otázku terorizmu.

S jeho osobou sa minulosti spájali podozrenia týkajúce sa majetkových pomerov. Ministerka Saková vysvetlila, že prešiel kompletnou finančnou kontrolou a pred dvoma mesiacmi získal obnovenú previerku na stupeň „Prísne tajné“. „Všetky tieto mediálne informácie a mediálne kauzy, ktoré sa odvysielali v jeho neprospech, boli tak krivé obvinenia,“ skonštatovala Saková. Lučanský podľa jeho slov nemá odkryť verejnosti svoje majetkové pomery.

Kto je Milan Lučanský?

Milan Lučanský sa narodil 10. februára 1969 v Poprade. Stredoškolské vzdelanie ukončil v roku 1988 na Strednom odbornom učilišti chemickom vo Svite. Vysokoškolské štúdium absolvoval v rokoch 1998-2003 na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Post 1. viceprezidenta PZ zastával od 1. augusta 2012. Predtým pôsobil vo funkcii zástupcu riaditeľa Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK), riaditeľa odboru Stred Úradu boja proti organizovanej kriminalite Prezídia Policajného zboru (PPZ) či vedúceho oddelenia odhaľovania odboru Stred ÚBOK PPZ.

Dňa 26. novembra 2015 prezident SR Andrej Kiska vymenoval Milana Lučanského do hodnosti generála. Od 15. júna 2016 bol povýšený na generálneho riaditeľa Sekcie kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky