Jednou vetou

Novým rektorom Univerzity Komenského bude Števček

Marek Števček

foto: TASR

Novým rektorom Univerzity Komenského (UK) v Bratislave bude právnik Marek Števček. Vo voľbách, ktoré sa uskutočnili v stredu, porazil fyzika Jozefa Masarika. Informovala Lenka Miller z oddelenia vzťahov s verejnosťou UK.

Števček ziskom 38 zo 62 hlasov v druhom kole s viac ako trojpätinovým podielom zvíťazil nad druhým kandidátom Masarikom. „Chcem byť rektorom, ktorý zjednocuje, a nie rozdeľuje,“ povedal tesne po vyhlásení výsledkov Števček.

„Sekundu po vyhlásení výsledkov neexistujú tábory, sme všetci na jednej lodi a ja pre to urobím naozaj všetko,“ dodal. Števček z Právnickej fakulty UK v súčasnosti zastáva funkciu prorektora UK pre legislatívu. Súčasne je predsedom Komisie pre rekodifikáciu súkromného práva.

Kiska víta vytvorenie komisie UMB, ktorá preverí rigorózne práce

Na právoplatné voľby kandidáta na funkciu rektora je potrebná prítomnosť aspoň dvoch tretín členov akademického senátu. V prvom kole získal Števček 36 hlasov a kandidát, profesor Masarik 26 hlasov. Keďže ani jeden kandidát nezískal potrebné tri pätiny hlasov, voľby pokračovali druhým kolom.

Števček bude rektorom od 1. februára 2019 a funkčné obdobie mu skončí koncom januára 2023. Do funkcie rektora ho vymenuje prezident SR.

Vo funkcii nahradí súčasného rektora Karola Mičietu, ktorý UK viedol dve volebné obdobie.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky