Jednou vetou

AKTUÁLNE Z NR SR: Dáme deťom bagety z benzínky?

Ilustračné foto

TASR

Obedy zadarmo dnes prerokovávali predpoludním poslanci NR SR. Vládny Smer-SD už skôr oznámil, že chce zaviesť stravné zadarmo pre deti v poslednom ročníku materských škôl a pre deti v základných školách. Rozpravu o obedoch síce prerušili, čo ale zaznelo? Návrh Smeru je podľa OĽANO - NOVA nedomyslený. Okrem iného hovoria, že na Slovensku máme stále veľa škôl, ktoré nemajú školské jedálne a hlavne sa nerieši kvalita stravy. Prinášame vám stručný prehľad vyjadrení niektorých poslancov, ktorí sa do parlamentnej debaty zapojili.

V diskusii k téme obedov sa vyjadrovalo viacero poslancov. Podaktorí to vnímajú ako zlú cestu, niektorí zasa ako kupovanie si voličov, iní sa k tomu pre istotu ani nevyjadrovali.

Chcem dostávať pravidelne novinky – Newsletter

„Neotvárajme to len ako sociálny balíček, nehrajme sa len na to sociálne. Bavme sa o tom, čo majú naše deti na tanieri, o kvalite stravy, o lokálnych producentoch,“  uviedol v diskusii Martin Poliačik (Progresívne Slovensko), pričom v závere dodal, že slovenské školstvo  najviac konzervuje výrazné rozdiely v rámci OECD, a preto by Slovensko malo vítať nástroje ku zmene. Podľa M. Poliačika mať plošné rozdávanie obedov, ako jediný krok, nie je dostatočné riešenie. „Mali by sme sa vrátiť k tomu, čo má škola robiť ako má vychovávať? A až toto budeme vedieť, tak potom môžeme rozhodovať o zlých a dobrých nápadoch,“ uviedol M. Poliačik.

Škandál u Lajčáka: Funkcionár ministerstva šoféroval opitý

Stanislav Mizík (ĽSNS) na plošné rozdávanie obedov má svoj názor. Hovorí, že: „Mne sa páči, že je to plošné, že to nie je len pre tie vaše marginalizované menšiny. Podľa mňa žijete v inom vesmíre, prečo všade strkáte menšiny? To sa mi zdá na hranici s diagnózou. Ja nepaušalizujem, páči sa mi, že je to plošné,“ uviedol S. Mizík.

PRÁVE SA DEJE: Prezident Kiska prijíma zástupcov opozičných strán kvôli voľbe ústavných sudcov

Branislav Gröhling (SaS) povedal, že sa preskakujú fázy, porovnávame sa s Fínskom, pričom nemáme dostatok personálu na vytvorenie obedov zadarmo. „Fínsko išlo postupne. Dôležité je vedieť, že obedy sa delia. Jedna skupina ide o 11:20 na obed, druhá o 12:15, tak mi povedzte, kedy budú chodiť ďalšie deti na obed, keď nemáme kapacity? Systémovo to nie je vyriešené. 10% škôl nemá školské jedálne, minister sociálnych vecí a rodiny J. Richter nedávno povedal, že v najhoršom budeme deťom dávať suchú stravu. To potom čo bude znamenať? Zastaví sa teta z jedálne na benzínke a dáme deťom bagety?“ uviedol B. Gröhling.

Sulík zase hladuje. Na zatvorené obchody počas sviatkov si nezvykol

Miroslav Sopko (OĽANO-NOVA) uzavrel diskusiu prianím: „Nie so nejaký prehnaný optimista, viem, ako končia opozičné návrhy. Boli by sme radi, ak by sa zapojila aj druhá strana, čo sa dnes neudialo. Ak sa zapojia nabudúce všetci zúčastnení aktéri, tak to bude jedným z kamienkov do mozaiky a môže prísť zlepšenie. Mrzí ma, že predkladáme návrh a druhá strana sa nevyjadrí, preto vyzývam nabudúce k diskusii,“ vyjadril sa M. Sopko.

 

Môže vás zaujímať

Medzinárodné letecké dni SIAF sa tento rok konať nebudú