NR SR vyjadrila dôveru Pellegriniho vláde

Nová vláda Petra Pellegriniho (Smer-SD) má dôveru poslancov Národnej rady SR. Za jej Programové vyhlásenie, a teda aj za dôveru kabinetu, hlasovalo 81 členov snemovne zo 144 prítomných.

aktualizované: 22:25

Pellegriniho kabinet podporili všetci prítomní poslanci Smeru-SD, SNS aj Mosta-Híd. K podpore sa pridala aj trojica nezaradených členov snemovne Alena Bašistová, Martina Šimkovičová a Rastislav Holúbek. Nezaradení poslanci Igor Janckulík a Peter Marček sa zdržali. Všetci ostatní boli proti.

Nová vláda schválila svoj program v rovnaký deň (22.3.), ako ju prezident Andrej Kiska vymenoval. Ide o takmer totožný dokument, aký pred dvoma rokmi prijala tretia vláda Roberta Fica (Smer-SD). Sú v ňom teda aj neaktuálne resp. už splnené sľuby. Pellegrini to vysvetľoval potrebou šetriť čas a kontinuitou po predošlom kabinete.

Samotná rozprava o vládnom programe sa niesla v znamení opozičnej kritiky, keďže z koaličných poslancov sa do debaty okrem občasných faktických poznámok neprihlásil nikto. Pasivitu koalícia vysvetľovala jednak tým, že všetko k vládnemu programu povedali už pred dvoma rokmi a zároveň snahou „nestupňovať napätie reakciami na opozičné invektívy“.

Opoziční poslanci hovorili o množstve káuz členov novej vlády, o požiadavkách ľudí na námestiach a o potrebe predčasných volieb, v ktorých vidia jediné poctivé riešenie súčasnej politickej krízy. Na druhej strane premiér, ktorý v pléne vystúpil ešte minulý týždeň, menovanie svojho kabinetu označil za míľnik, ktorý by mal opäť nastoliť stabilitu a obrátiť pozornosť na skutočné problémy ľudí.

Premiér: Budeme robiť všetko preto, aby sa čestným ľuďom na Slovensku dobre žilo

Ak získa nová vláda dôveru v parlamente, premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) sa bude snažiť o to, aby krajina prosperovala a ľudia na ňu boli hrdí. Skonštatoval to na záver mimoriadnej schôdze parlamentu, počas ktorej sa nová vláda uchádzala o dôveru snemovne.

Prisľúbil všetkým ľuďom, že ak dostane vláda dôveru, bude robiť všetko preto, aby Slovensko bolo dobrým miestom na život. Doplnil, že vláda pod jeho vedením je pripravená pokračovať v rozpracovaných, ale aj nových úlohách. „Budeme robiť tak, aby sa čestným ľudom dobre žilo a tí, ktorí páchajú trestnú činnosť, aby boli potrestaní,“ uviedol Pellegrini.

Zároveň skonštatoval, že diskusia v pléne nemala úroveň. „Sedel som tu poctivo celé dva dni, ako prebiehala rozprava. Prepáčte, ale tým ľuďom, ktorí dva dni túto rozpravu pozerali, by som sa chcel ospravedlniť, čo a akým spôsobom si museli vypočuť od niektorých kolegov. Nemalo to vôbec úroveň,“ uviedol Pellegrini.

Podľa neho počas diskusie zaznelo aj zopár zmysluplných podnetov. „Zvyšok bol o nejakých filozofických pojednaniach, o čítaní rôznych mailov. Nič z vlastnej hlavy, žiadna odbornosť. To je obraz dnešnej opozície, ktorá vehementne chcela prevziať moc a vládnuť tejto krajine,“ dodal Pellegrini.

Zloženie vlády Petra Pellegriniho:

Môže vás zaujímať

O podmienkach štúdia vo V. Británii po brexite sa žiaci dozvedia na StudyFeste