Jednou vetou

NRSR: Etický kódex poslancov zrejme tak skoro do pléna nepríde

Budova NRSR

foto: TASR

Etický kódex, ktorý mal upravovať správanie poslancov, sa zrejme do parlamentu tak skoro nedostane.

Nie je na ňom totiž zhoda a predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) ho nasilu presadzovať nemieni. Potvrdila riaditeľka kancelárie predsedu strany Andreja Danka Zuzana Škopcová.

„Žiaľ, opozícia nebola schopná prekročiť svoj tieň a nedokázala sa zhodnúť na textácii etického kódexu ani medzi sebou. Keďže nie je parlamentná zhoda, nebude predseda NR SR Andrej Danko nasilu presadzovať normu, ktorú už vopred opozícia označuje za nedostatočnú,“ uviedla Škopcová.

Matúš Vallo je cieľavedomý, ale musí dávať pozor na emočné pnutia – tvrdí odborníčka

Návrh, ktorý nedávno v parlamente predstavil kancelár parlamentu Daniel Guspan, hovorí o dodržiavaní poslaneckého sľubu, ochrane dobrého mena Slovenska, zákaze prijímania darov, o odievaní a slušnom prejave, tiež o tom, že poslanci sa majú správať tak, aby sa vyhli klientelizmu či korupcii, ale aj hádkam a fyzickým útokom v pléne. Opozícia mala k návrhu výhrady.

Etický kódex mal pôvodne prísť spolu s novelou zákona o konflikte záujmov, ktorá má sprísniť aj majetkové priznania podávané verejnými funkcionármi.

Na novele zákona o konflikte záujmov robila pracovná skupina zložená z koalície a opozície. Napokon do parlamentu neprišiel iba jeden návrh, ale dva. Ani jeden nemá úspech istý.

Na schválenie treba ústavnú väčšinu (aspoň 90 hlasov), teda dohodu medzi koalíciou a opozíciou. Niektoré strany už hovoria, že návrhy nepodporia.

Fico chce, aby ľudia mohli poukázať dve percentá z daní rodičom

Obe iniciatívy sa zaoberajú podobnými problémami ohľadom zverejňovania majetkov verejných funkcionárov, darov, majetkových prírastkov, rozširujú aj okruh verejných funkcionárov, na ktorých sa má zákon vzťahovať.

Upravujú tiež sankcie vrátane straty mandátu za opakované porušenie zákona. Umožňujú aj elektronické podanie majetkového priznania.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky