Jednou vetou

NRSR: K návrhu rozpočtu na budúci rok chce ešte vystúpiť 12 poslancov

Národná rada Slovenskej republiky

Radu Slovenského pozemkového fondu volili členova NR SR.

K návrhu rozpočtu na budúci rok chce v pléne diskutovať ešte 12 poslancov, ktorí sa do rozpravy prihlásili ústne.

O návrhu rozpočtu na rok 2019 začali zákonodarcovia rokovať v piatok (30.11.), v pondelok (3.12.) pre neprítomnosť ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) v diskusii nepokračovali, vrátili sa k nej až v utorok ráno.

NR SR: Plénum súhlasí s návrhom na dvojnásobný daňový bonus na dieťa

Podľa nezaradeného poslanca parlamentu Miroslava Beblavého je najpozitívnejšia časť rozpočtu tá, že prvýkrát je v ňom plánované vyrovnané hospodárenie, teda hospodárenie bez deficitu. Upozornil však, že rozpočet je vytvorený pre súčasné „slnečné globálne počasie“. A teda, že bude naplnený vtedy, keď dôjde k posilneniu svetovej a slovenskej ekonomiky. Súčasné trendy vo svete sú však podľa poslanca negatívne.

„Tento rozpočet stojí skôr na predpokladoch, ktoré sú optimistické,“ konštatoval Beblavý. Zároveň pripomenul, že v rozpočte na budúci rok nie je započítaných 500 miliónov eur, ktoré má Slovensko zaplatiť ako prvú splátku za nákup stíhačiek.

NR SR: Plénum pokračuje v rokovaní o návrhu štátneho rozpočtu

Minister financií podľa neho využil možnosť, že sa takéto typy nákupov môžu zaúčtovať až vo chvíli, keď budú dodané. Keby sa postupovalo skôr sedliackou logikou, tak by podľa neho rozpočet tento výdavok obsahoval. „Je to skôr účtovný nulový deficit ako reálny,“ dodal Beblavý.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky