Jednou vetou

NRSR: Most-Híd chce, aby národnostné súbory boli štátnymi

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár

Foto: TASR

Národnostné divadlá - Divadlo Romathan (Prešov), Divadlo Thália Színház (Košice), Divadlo Alexandra Duchnoviča (Prešov), Jókaiho divadlo v Komárne / Komáromi Jókai Színház a národnostná hudobná inštitúcia Poddukelský umelecký ľudový súbor (PUĽS, Prešov) by mali prejsť do zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry SR. Mali by teda byť štátnymi divadlami a štátnou hudobnou inštitúciou. Navrhujú to poslanci Mosta-Híd v novele zákona o divadelnej činnosti a hudobnej činnosti, ktorú predložili na októbrovú schôdzu.

Premiér nevylúčil Imreczeho návrat po vyjasnení kauzy colných podvodov

„Menované národnostné súbory napriek tomu, že sú zriadené vyššími územnými celkami, majú celoslovenskú pôsobnosť, veľkú časť svojej umelecko-interpretačnej činnosti realizujú mimo územia samosprávneho kraja,“ upozorňujú vládni poslanci z Mosta-Híd. Činnosť súborov je teda podľa bugárovcov porovnateľná s činnosťou Štátnej filharmónie v Košiciach, Štátneho komorného orchestra v Žiline a Štátnej opery v Banskej Bystrici, ktoré sú organizáciami v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva kultúry.

„Keďže ide o erbové reprezentatívne inštitúcie národnostných menšín na Slovensku, mali by mať rovnaké postavenie ako majú aj tie slovenské divadlá a slovenské hudobné inštitúcie, ktoré sídlia mimo hlavného mesta SR, ale majú celoslovenskú pôsobnosť,“ zdôrazňuje Most-Híd, ktorý teda z týchto súborov chce urobiť štátne divadlá a štátnu hudobnú inštitúciu.

Štúdia realizovateľnosti uzla Bratislava môže byť hotová koncom roka

„Cieľom je zintenzívniť činnosť národnostných divadiel a umeleckého súboru, aby boli umeleckými telesami modernými, otvorenými, aby prispievali k integrácii národnostných menšín, resp. aby sa podieľali na odbúravaní negatívnych stereotypov v spoločnosti,“ vysvetľujú poslanci Mosta-Híd.
Pozdvihnutie národnostných umeleckých súborov na úroveň organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti MK SR bude mať podľa nich aj kladný medzinárodný a bilaterálny kontext.

„Keďže Slovensko sa môže chváliť v zahraničí s jedinečným divadlom pre rómsku národnostnú menšinu, a jedinečnými súbormi rusínskej národnostnej menšiny,“ dopĺňajú.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky