Jednou vetou

Dosť bolo byrokracie a potvrdení. Toto navrhujú zrušiť

Richard Raši

Foto: Michal Psota

Rodičia by čoskoro nemuseli úradom nosiť potvrdenie o návšteve školy dieťaťa. Občania by tiež nemuseli už nosiť napríklad potvrdenie o nedoplatkoch na zdravotnom a sociálnom poistení či na daniach. Zrušiť tieto papierové výpisy plánuje vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) v rámci boja s byrokraciou.

Počas parlamentnej Hodiny otázok informoval, že sa skončilo medzirezortné pripomienkové konanie k druhému antibyrokratickému balíčku. A ten by mal zrušiť viaceré papierové výpisy. „Balíček má odstrániť ďalšie potvrdenia a výpisy. Ide najmä o potvrdenie o návšteve školy tak, aby ho už v septembri nemuseli rodičia pýtať od detí,“ povedal Raši.

R. Raši radí k úspechom aj antibyrokratické opatrenia a bezplatný internet

Občania by tiež nemuseli nosiť potvrdenie o nedoplatkoch na zdravotnom poistení a sociálnom poistení a na daniach. „To by malo byť urobené ešte v priebehu tohto roka. A veríme, že sa podarí odstrániť tento rok aj povinnosť nosiť výpis z registra nadácií, občianskych združení, neinvestičných fondov, neziskových organizácií či organizácií s medzinárodným prvkom,“ doplnil Raši.

K balíku prišlo podľa jeho slov skoro 300 pripomienok, z toho 90 zásadných. Rašimu sa na základe toho zdá, že niektorým úradníkom sa nechce bojovať proti byrokracii. „Aktuálne navrhované znenie odstráni deväť výpisov či potvrdení. Ale našou ambíciou je ešte o dve potvrdenia viac. A to potvrdenie o dávkach nemocenského postenia a potvrdenie o dôchodkových dávkach,“ poznamenal Raši.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky