Jednou vetou

NRSR: Uznesením k Maďarsku a Poľsku ukončili poslanci rokovací deň

Národná rada
Národná rada Slovenskej republiky.

Foto: TASR

Návrh uznesenia Národnej rady (NR) SR k Maďarsku a Poľsku, ktorý predložili predstavitelia SNS, uzavrel tretí rokovací deň 40. schôdze parlamentu. "V prípade otvorených otázok uprednostňujeme riešenia, ktoré budú založené na vzájomnom dialógu v konštruktívnom duchu, a ktoré pomôžu posilniť dôveru a znížiť napätie," uvádzajú predkladatelia návrhu.

V uznesení SNS okrem iného navrhuje, aby parlament vzal na vedomie návrhy voči Maďarsku a Poľsku. A tiež, aby vyhlásil, že sa bude aktívne zasadzovať za to, aby sa využili všetky dostupné príležitosti pre vzájomný dialóg Maďarska, Poľska a inštitúcií Európskej únie (EÚ), ktorý prinesie odpovede na všetky otvorené otázky.

V návrhu sa tiež píše, že súčasná situácia by sa mala vyriešiť v konštruktívnom duchu bez negatívnych dôsledkov na spoluprácu všetkých zainteresovaných aktérov, a že parlament intenzívne vníma dostatočný priestor na efektívnu diskusiu medzi zainteresovanými stranami.

NRSR: SR nepovažuje prezidentské voľby vo Venezuele za legitímne a demokratické

 „NR SR považuje samotné hlasovanie v Rade EÚ o spustení príslušného sankčného mechanizmu za krajné riešenie v prípadoch, keď zlyhajú všetky ostatné dostupné možnosti,“ uvádza sa ďalej. Podľa uznesenia je žiaduce prijímať také kroky a rozhodnutia, ktoré pomôžu obnoviť vzájomnú dôveru a prekonať vzájomné deliace línie medzi členskými štátmi EÚ a inštitúciami EÚ.

V uznesení sa tiež píše, že NRSR je pripravená v záujme udržania nadštandardných a priateľských vzťahov s regionálnymi partnermi vo V4 byť naďalej dôveryhodným, proeurópskym, transparentným, predvídateľným a konštruktívnym členom EÚ, ktorý bude vždy uprednostňovať riešenia sporov založené na dialógu.

Národná rada má uznesením zároveň vyzvať všetkých zainteresovaných aktérov, aby prejavili politickú vôľu pokračovať v konštruktívnom a efektívnom dialógu o všetkých sporných otázkach v záujme zachovania jednoty EÚ a znižovania vzájomného napätia.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky