Jednou vetou

NS SR bude rozhodovať o sťažnosti advokáta Františka P. voči väzbe

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Najvyšší súd (NS) SR bude v najbližších dňoch rozhodovať o sťažnosti advokáta Františka P., ktorý je obvinený z extrémistických trestných činov, voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS), ktorý ho zobral koncom mája do väzby.

„Trestná vec Františka P. bola NS SR predložená v pondelok 3. júna,“ uviedla v utorok hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Senát NS SR po naštudovaní spisu bude rozhodovať na svojom neverejnom zasadnutí, čo môže byť o niekoľko dní.

Hľadá sa šéf Úradu na ochranu whistleblowerov

ŠTS rozhodol 25. mája o vzatí do väzby obvineného Františka P., ktorého polícia obvinila po akcii „Plukovník“ a ktorá sa uskutočnila pár dní predtým.

„Sudca pre prípravné konanie ŠTS pracovisko Banská Bystrica, rozhodol o vzatí do väzby obvineného Františka P. Dôvodom väzby je obava z možného ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti. Obvinený podal proti tomu sťažnosť, o ktorej rozhodne NS SR,“ uviedla vtedy hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

„Vyšetrovateľ protizločineckej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil muža z trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd a z prechovávania a rozširovania extrémistických materiálov,“ uviedla vtedy polícia.

Následne predseda Slovenskej advokátskej komory (SAK) Tomáš Borec v pondelok (3. 6.) pozastavil výkon advokácie Františkovi P. Obvinený bol totiž vzatý do väzby, čo je podľa zákona o advokácii dôvodom pozastavenia advokácie povinne, bez možnosti úvahy.

Saková: Zákrok policajtov pri incidente na Obchodnej ulici preveruje inšpekcia

František P. podľa mediálnych informácií v minulosti zastupoval ako obhajca v trestných veciach napríklad na doživotný trest odňatia slobody odsúdeného banskobystrického bosa Mikuláša Černáka, či poslanca za ĽSNS Stanislava Mizíka.

U právnika mali počas spomínanej policajnej razie nájsť viacero predmetov s fašistickou symbolikou. Mimo toho sa advokát mal nechať vyfotiť v nacistickej uniforme.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky