Jednou vetou

NS SR do konca roka o zákaze parlamentnej ĽSNS nerozhodne, a ani v kauze šekov

Ján Kecskés, Ján Mora, Milan Uhrík, Marián Kotleba a Rastlislav Schlosár poslanci NR SR za ĽSNS

Foto: TASR

Senát Najvyššieho súdu SR (NS SR) ani po viac ako roku a pol nevytýčil a do konca roka nevytýči, verejné či neverené zasadnutie, na ktorom by mal rozhodovať o zákaze parlamentnej strany ĽSNS.

Miroslav Trnka a Eset chcú riešiť na súde Dankove reči. Ako reaguje šéf parlamentu na predžalobnú výzvu?

„Päťčlenný senát NS SR momentálne skúma procesné podmienky konania, študuje mimoriadne rozsiahly a právne náročný spisový materiál. Senát sa zároveň oboznamuje s mimoriadnym množstvom navrhnutých dôkazov. Súčasťou spisu sú aj niekoľkohodinové audiovizuálne záznamy. Na rozhodnutie o žalobe v tejto veci zákon nestanovuje súdu žiadne lehoty,“ objasnila v piatok  hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Podľa jej slov snahou senátu je rozhodnúť v čo najkratšom čase. „Senát okrem tejto veci rozhoduje aj v ďalších závažných daňových veciach, v sporoch z hospodárskej súťaže a ochrany životného prostredia. Je potrebné zdôrazniť, že správne kolégium je najzaťaženejším kolégiom Najvyššieho súdu, a tak nie je možné zatiaľ bližšie informovať o predpokladanom termíne rozhodnutia vo veci,“ zdôraznila ďalej hovorkyňa.

Slovenských vojakov v Afganistane navštívila delegácia zo Slovenska

Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár podal návrh na NS SR už koncom mája minulého roku. „Vyhodnotenie rozsiahlych zadovážených podkladov ukázalo, že politická strana Kotleba – ĽSNS ako extrémistická politická strana s fašistickými tendenciami svojím programom a činnosťou porušuje Ústavu SR, zákony a medzinárodné zmluvy. Podľa názoru prokuratúry cieľom tejto politickej strany je odstránenie súčasného demokratického systému v SR,“ uviedla  hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

GP SR podľa jej slov týmto uzavrela prešetrovanie vo veci vyše 170 evidovaných podaní s požiadavkou podať NS SR návrh na rozpustenie tejto strany.

„Nové skutočnosti po podaní návrhu generálneho prokurátora boli zaslané NS SR, nové dokumenty sa týkajú aktuálneho postupu vyšetrovateľa a prokurátora v trestných veciach vedených proti predstaviteľom politickej strany Kotleba – ĽSNS,“ doplnila vtedy Predajňová.

NS SR rovnako ešte nevytýčil termín verejného zasadnutia s predsedom parlamentnej ĽSNS Marianom K., ktorý v minulosti rozdal kontroverzné šeky chudobným rodinám. Vyplýva to z oficiálnej stránky o rozpise zasadnutí NS SR.

Hasiči za posledných 12 hodín zasahovali pri 57 nehodách

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku odmietol v prvej polovici septembra obžalobu na predsedu ĽSNS Mariana K. za prečin prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Predseda strany o tom vtedy informoval na tlačovej konferencii.

Podľa zástupcov ĽSNS pred časom doručili strane uznesenie ŠTS, ktorý zistil v trestnom konaní závažné procesné chyby, najmä porušenie práva ich šéfa na obhajobu.

Mariana K. obvinili pre darovanie šekov chudobným rodinám v hodnote 1488 eur, pričom číslo 1488 je v symbolike extrémistov používané ako spojenie čísel 14 (14 slov Davida Lanea, pravicového teroristu: „We must secure the existence of our people and a future for white children“, teda „Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí.“) a 88 (8. písmeno v abecede je H, pričom HH je skrátený tvar nacistického pozdravu „Heil Hitler!“).

Sudca Špecializovaného trestného súdu 3. septembra 2018 v trestnej veci Mariana K. rozhodol o odmietnutí obžaloby a vec vrátil prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky