Jednou vetou

NS SR odsúdil Okoličányho na doživotie

Róbert Okoličány

foto: archívna, TASR

Najvyšší súd (NS) SR v stredu odsúdil Róberta Okoličányho, považovaného za bosa východoslovenského podsvetia, na doživotný trest odňatia slobody. Rozhodnutie súdu je právoplatné.

aktualizované: 13:48

Najvyšší súd uložil spolu tri doživotné tresty, okrem Róberta Okoličányho aj Róbertovi Nigutovi a Jaroslavovi Potučkovi.

V prípade figurovalo spolu 16 obžalovaných, ktorých prokurátor vinil z 20 skutkov. Podľa súdu sa mali jednotliví obžalovaní dopustiť trestných činov ako založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej a teroristickej skupiny, viacerých vrážd, nedovoleného ozbrojovania, lúpeže, vydierania, krádeže, poškodzovanie cudzej veci a ďalších.

Najvyšší súd ďalej uložil Jozefovi Leškovi trest odňatia slobody 24,5 roka, Ľubomírovi Bialkovi 12,5 roka, Pavlovi Karasovi 12 rokov, Jaroslavovi Janoščákovi 11 rokov, Jánovi Borzovi osem rokov, Martinovi Mikovi osem rokov, Rudolfovi Okoličánymu tri roky, Ľubošovi Vasiľovovi päť rokov, Michalovi Bezekovi 26 mesiacov a tri roky, Róbertovi Čorbovi dva roky. Ladislavovi Fircákovi súd uložil podmienečný trest odňatia slobody na 18 mesiacov, pričom mu určil skúšobnú dobu dva roky. Martina Turóczyho NS SR taktiež odsúdil na podmienečný trest odňatia slobody na jeden rok so skúšobnou dobou 18 mesiacov. Roman Dunák bol spod obžaloby oslobodený.

Okrem iných dôkazov obžalovaných podľa súdu usvedčovala aj výpoveď korunného svedka. „Treba zdôrazniť, že svedok bol jednou z osôb účastnej na činnosti zločineckej skupiny. Vypovedal o rôznych okolnostiach na základe vlastných prežitých udalostí,“ povedal okrem iného predseda senátu. S výnimkou jedného skutku tak išlo o priameho svedka. Predseda senátu doplnil, že tento svedok vypovedal vo veci viackrát, pričom sa jednalo o totožné výpovede.

Pôvodná obžaloba na celú zločineckú skupinu bola podaná 27. apríla 2007 a súd do dnešného dňa vytýčil v tejto kauze približne 130 pojednávaní.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky