Jednou vetou

NS SR stále nemá všetky znalecké posudky k zdravotnému stavu Majského

Jozef Majský

Foto: TASR

Najvyšší súd (NS) SR doteraz stále nedisponuje všetkými znaleckými posudkami týkajúcimi sa zdravotného stavu podnikateľa Jozefa Majského, ktorý je obžalovaný v kauze podvodu voči nebankovým subjektom a je vylúčený na samostatné konanie.

„V súčasnosti najvyšší súd nedisponuje všetkými znaleckými posudkami. Napriek urgovaniu zo strany predsedníčky senátu súdu nebol doručený posledný zo štyroch posudkov, bez ktorého nie je možné uzavrieť znalecké dokazovanie vo veci, či obžalovanému Jozefovi M. zdravotný stav dovoľuje účasť na verejnom zasadnutí,“ uviedla vo štvrtok hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Pôvodne mal mať NS SR k dispozícii všetky posudky do konca septembra, keď o predĺženie lehoty požiadal jeden zo štyroch znalcov.

24.9. 2018: Majského zdravotný stav by znalci mali preskúmať do konca septembra

V trestnej veci Jozefa Majského predsedníčka senátu NS SR uznesením koncom júna minulého roku pribrala do znaleckého skúmania štyroch znalcov v odbore zdravotníctva a farmácie. Znalecké posudky zo strany troch znalcov NS SR boli postupne doručované. Teda aktuálne nie je stále možné uzavrieť znalecké dokazovanie, či obžalovanému Majskému zdravotný stav dovoľuje účasť na verejnom zasadnutí, predmetom ktorého je rozhodnutie o jeho odvolaní, ktoré podal proti prvostupňovému rozsudku. Až po dodaní všetkých posudkov a podľa výsledku znaleckého dokazovania bude súd postupovať ďalej v zmysle Trestného poriadku.

Podnikateľa Majského predsedníčka trojčlenného senátu NS SR Gabriela Šimonová 28. marca 2018 pre zlý zdravotný stav vylúčila na samostatné konanie. Pôvodne ho vtedy mala na verejné zasadnutie eskortovať polícia. Tá to však pre lekárske správy a práceneschopnosť urobiť nemohla.

Nedôvera v rozhodcovské súdy je veľká, musíme to zmeniť, uviedol Gál

V ten istý deň tento senát odsúdil ďalších dvoch spoluobžalovaných v kauze podvodu voči nebankovkám BMG Invest a Horizont Slovakia na právoplatné tresty odňatia slobody. Dávida Brtvu na deväť rokov a Patrika Pachingera na sedem rokov. Pachinger si trest odpykáva, keď ho zadržala polícia v Justičnom paláci na inom pojednávaní. Brtvu zadržali zase v Trnave, ale aktuálne je už podmienečne prepustený na slobodu.

Trojicu v minulosti už dva razy neprávoplatne odsúdil v kauze podvodu voči nebankovkám Špecializovaný trestný súd v Pezinku.

Môže vás zaujímať

Fico sa pustil do Bugára: Je to obyčajný zradca