Jednou vetou

NS SR zrušil pojednávanie s Jánom H. z kauzy Transpetrol

Súdna sieň
Ilustračné foto

Foto: TASR

Najvyšší súd (NS) SR zrušil súdne pojednávanie s Jánom H. v prípade trestného činu podvodu v spojitosti so spoločnosťou Transpetrol, ktoré bolo naplánované na stredu (12. 12.). Informovala o tom hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

 „Verejné zasadnutie v trestnej veci Jána H. bolo zrušené z dôvodu ospravedlnenia sa zo strany obhajcov,“ uviedla Važanová.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku uznal v roku 2015 právnikov Ignáca Ilčišina a Jána H. vinnými z pokusu pokračujúceho obzvlášť závažného zločinu podvodu spáchaného formou spolupáchateľstva. Ilčišinovi vtedy uložil trest odňatia slobody v dĺžke trvania 11 rokov a Jánovi H. päť rokov. NS v marci zamietol odvolanie obžalovaného Ilčišina. Ten sa od 8. marca tohto roku nachádza vo väzbe. Vec Jána H. najvyšší súd vylúčil na samostatné konanie.

Roháča v kauze mafiánskych vrážd odsúdili na doživotie

Východoslovenskí právnici podľa súdov predstierali, že sú oprávnení konať v mene spoločnosti Transpetrol, a uznávali pohľadávky voči štátnemu prepravcovi ropy. Ilčišin sa mal vydávať za predsedu predstavenstva akciovej spoločnosti, Ján H. za člena predstavenstva. Dňa 4. júna 2009 mali uznať u súdnej exekútorky v Prahe v mene Transpetrolu neexistujúce dlhy voči dvom spoločnostiam v celkovej výške 13,173 milióna eur vrátane zmluvných pokút. Pritom sa zaviazali, že Transpetrol ich zaplatí do 10. júna 2009. Dvojica zároveň súhlasila s priamou vykonateľnosťou exekučných zápisov, ak nebudú dlhy uhradené.

Transpetrol následne v dôsledku toho čelil exekúciám, v ktorých mu boli zablokované platby jeho českých odberateľov.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky