Jednou vetou

NSSR vysvetlil dôvod dĺžky konania v kauze exposlanca Ďuračku

Peter Ďuračka

foto: archív, TASR

Najvyšší súd (NS) SR vo štvrtok (27.9.) na svojom verejnom zasadnutí zamietol odvolanie exposlanca Petra Ďuračku v kauze podvodu, ktorá siaha až do roku 1996. Dôkazy boli podľa predsedu trojčlenného senátu NS SR vykonané zákonným spôsobom a odvolanie je nedôvodné. Verdikt je právoplatný.

V tejto veci prebehli na NS SR už tri dovolacie konania a zaoberal sa ňou aj Ústavný súd SR.„Príčinu toho, že trestné konanie v tejto kauze bolo ukončené po 22 rokoch od spáchania skutku, treba hľadať v náleze Ústavného súdu, ktorý podľa názoru NS SR nepochopil problematiku týkajúcu sa časovej pôsobnosti Trestného zákona vo vzťahu k trestnému činu podvodu,“ uviedla hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Ďuračka si trest už odsedel, ale išlo mu o obnovu konania a o to, aby NS SR vec vrátil prvostupňovému súdu. Podľa Ďuračku a jeho obhajcu bola v tejto kauze neprimeraná dĺžka konania – až 22 rokov, došlo k porušeniu jeho práv a dokonca k manipulácii spisového materiálu. Žiadal napadnutý rozsudok zrušiť a vrátiť vec naspäť prvostupňovému súdu. Rozsudok prvostupňového súdu bol podľa jeho názoru nezákonný. Ďuračka sa štvrtkového zasadnutia nezúčastnil a zastupoval ho jeho obhajca.

Pochybné Kiskove pozemky ostávajú na súde

Súd ho odsúdil na súhrnný trest odňatia slobody na tri roky, štyri mesiace a 18 dní. Okrem toho obžalovanému uložil trest zákazu činnosti riadiť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu na dobu šiestich rokov.

Najvyšší súd v roku 2008 na svojom verejnom zasadnutí znížil trest odňatia slobody bývalému poslancovi Národnej rady SR za SDK Petrovi Ďuračkovi na päť rokov. Trojčlenný senát NS SR exposlanca uznal vtedy vinným z trestného činu podvodu podľa paragrafu 250, ktorého sa dopustil v roku 1996 na Daňovom úrade Bratislava IV. Zrušil verdikt nižšej inštancie KS, pokiaľ ide o výšku trestu. Naďalej platí, že spomínanému daňovému úradu musel odsúdený zaplatiť škodu vo výške osem miliónov korún (265.551 eur). Zároveň ostal v platnosti aj rozsudok KS o šesťročnom zákaze viesť motorové vozidlo.

KS exposlanca odsúdil 27. júna 2007 za podvod na osemročný trest v najľahšej, prvej nápravnovýchovnej skupine.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky