Jednou vetou

NSSR zatiaľ nevytýčil termín zasadnutia ku Kočnerovej sťažnosti

Budova Ministerstva spravodlivosti SR, v ktorej sídli aj Najvyšší súd SR

foto: TASR

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR zatiaľ nevytýčil termín neverejného zasadnutia, na ktorom bude rozhodovať o sťažnosti Mariana Kočnera, ktorý prednedávnom podal žiadosť o prepustenie z väzby. Informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Žiadosť o prepustenie z väzby mu prednedávnom Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku pracovisko Banská Bystrica už po druhý raz zamietol a v prvom prípade rozhodnutie potvrdil následne aj NS SR. Druhá sťažnosť na NS SR napadla koncom novembra. „V zmysle rozvrhu práce NS SR na rok 2018 o nej bude rozhodovať senát 2T,“ uviedla vtedy hovorkyňa Važanová. Senát nie je viazaný časovým termínom, dokedy má vo veci rozhodnúť, ale o väzobných veciach sa rozhoduje prednostne a urýchlene.

Kočner namieta sudcu, ktorý ho nechal vo väzbe

Sudca ŠTS v Pezinku pracovisko Banská Bystrica rozhodol, že podnikateľ Marian Kočner obvinený v tzv. kauze televíznych zmeniek zostáva vo väzbe. ŠTS o jeho žiadosti rozhodoval už vo štvrtok 15. novembra, avšak približne o necelý týždeň bolo doručené uznesenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Informovala vtedy hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Podľa jej slov obvinený je väzobne stíhaný, pretože je dôvodná obava, že by pokračoval v trestnej činnosti ekonomického charakteru, pretože voči nemu bolo doposiaľ vznesených päť obvinení za rôzne závažné ekonomické trestné činy.

Zmenky týkajúce sa TV Markíza nie sú autentické, ukázal znalecký posudok

Obvinený Kočner je vo väzbe v kauze tzv. televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur. Na Mariana Kočnera a Pavla Ruska podala TV Markíza trestné oznámenie za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu. Argumentuje, že sporné zmenky neboli nikdy zaznamenané v jej účtovníctve ani v účtovníctve spoločností, ktoré údajne zmenky vlastnili predtým, ako malo dôjsť k uplatneniu podvodných nárokov.

O väzobnom stíhaní podnikateľa rozhodol 28. júna NS SR. Podnikateľ Marian Kočner, ktorý sa aktuálne nachádza vo väzení v Banskej Bystrici, sa pokúšal, respektíve pokúša teda dostať z väzby na slobodu už po druhý raz.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky