Jednou vetou

NÚDCH sa snaží odbúrať strach detí z nemocničného prostredia a lekárov

Zľava primár Kliniky detskej chirurgie LF UK a Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) Igor Béder, protagonistka série vídeí pre detského pacienta Tamarka, generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela a prednostka Detskej kliniky LF UK a NÚDCH Ľudmila Podracká

foto: TASR - Dano Veselský

Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) sa snaží, aby detskí pacienti nemali z nemocničného prostredia a z lekárov strach a stres. Spustil preto nový typ tzv. terapeutickej komunikácie, ktorý je určený nielen pre najmenších, ale snaží sa odbúrať aj záťaž rodičov. Projekt predstavili zástupcovia ústavu v stredu na tlačovej konferencii.

Generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela priblížil, že takýmto spôsobom chcú zvýšiť štandard služby aj mimo poskytovania zdravotnej starostlivosti. Chápe, že pre rodiča je dieťa to najdôležitejšie, čo má a preto aj jeho zdravie prevyšuje akékoľvek iné hodnoty.

Niektoré zdravotnícke povolania zmenia názov

„Môžete nám veriť, že každý jeden detský pacient je pre nás najvyššia priorita. Chceme pre nich ešte viac. To, že poskytujeme špičkovú zdravotnú starostlivosť, berieme ako samozrejmosť, ale vieme urobiť oveľa viac,“ vysvetlil.

Špecialisti národného ústavu pre malého pacienta preto pripravili sériu videí, ktorými dieťa sprevádza nemocnicou. Prednostka Detskej kliniky NÚDCH Ľudmila Podracká povedala, že takto sa snažia hravou a najmä zrozumiteľnou formou vysvetliť a ukázať najmenším pacientom jednotlivé medicínske úkony, ktoré sa v nemocnici vykonávajú.

Zmeny vo vláde? Kalavská to možno zabalí, keď sa jej nepodarí toto vyriešiť

„Deti majú prirodzené obavy z toho, čo ešte nezažili a nepoznali. Strach z neznáma nepomáha krehkej detskej psychike, preto veríme, že novým komunikačným prístupom dokážeme deti presvedčiť, že nemocnice sa netreba báť,“ spresnila.

Pre rodičov sú zasa pripravené edukačné články, videá aj rozhovory s najlepšími odborníkmi v rámci ústavu. „Ideálne je, keď si rodič v pokoji vie spolu s dieťaťom pozrieť video, kde mu opätovne buď my alebo zasa rovesníci detí zrozumiteľne vysvetlia jednotlivé úkony,“ uviedol primár Kliniky detskej chirurgie Igor Bérer, ktorý pripomenul, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti je aj o správnej komunikácii.

Komunikáciou na sociálnej sieti chce NÚDCH byť viac otvorený pacientom a rodičom

Ako Kužela priblížil, aktuálny projekt komunikácie vznikol svojpomocne. „Stačí len naozaj chcieť a nájsť nadšených ľudí spomedzi našich zamestnancov, ktorí vedia urobiť takúto úžasnú robotu. Malí herci sú deti našich zamestnancov a kamarátov a scenár píše sám život, dramaturgiu a produkciu si robíme sami a grafiky a animácie nám robia šikovné študentky, ktorým za ich ochotu ďakujeme,“ dodal.

NÚDCH plánuje čoskoro spustiť aj inovatívnu mobilnú aplikáciu, ktorá by bola rodičom nápomocná. Tá by im mala pomôcť rozhodnúť sa, či ich dieťa patrí na urgentný príjem, alebo dokážu prejavy choroby zvládnuť v domácom prostredí.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky