Jednou vetou

O elektronickú formu externej časti maturity nie je veľký záujem, uviedla Lubyová

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová

foto: TASR

O elektronickú formu externej časti maturitnej skúšky nie je veľký záujem. V tomto školskom roku využilo túto formu testovania 2161 žiakov v 103 stredných školách (SŠ). Vyplýva to z výsledkov externej časti maturitnej skúšky v školskom roku 2017/2018.

Elektronická maturita sa uskutočnila z predmetov slovenský jazyk a literatúra, túto možnosť si zvolilo 4,3 percenta z maturantov, ktorí z tohto predmetu robili skúšku. V prípade predmetu slovenský jazyk a slovenská literatúra v školách s vyučovacím jazykom maďarským elektronickú možnosť využilo 3,2 percenta maturantov, v prípade testu z matematiky to bolo 15,4 percenta maturantov.

Žiaci dosiahli pri písomných maturitách zo slovenčiny priemerne 54,7 %

„Boli by sme radi, keby sa na elektronickom testovaní zúčastňovalo čím viac škôl a žiakov. Zapojila sa zhruba sedmina škôl z viac ako 700 SŠ,“ povedala ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová (nominantka SNS). Zároveň podotkla, že jedným z dôvodov, prečo túto formu testovania využíva nízke percento stredných škôl, sú ich problémy s pripojením na internet. „Riaditelia sa zrejme boja kapacity a spoľahlivosti internetového spojenia,“ uviedla Lubyová s tým, že podľa toho, ako školy volia elektronické testovanie, internet nie je v školách dostačujúci.

Ministerka školstva vyzdvihla výhodu elektronického testovania. „Deti okamžite zistia výsledky. Keď to píšu na papier, tak sa to musí vyhodnotiť a výsledky sú neskôr,“ povedala.

Celkovo 42.483 žiakov sa v tomto školskom roku zúčastnilo na riadnom a náhradnom termíne externej časti maturitnej skúšky. Priemerná úspešnosť testu zo slovenského jazyka a literatúry bola 54,7 percenta a z matematiky 57 percenta. Žiaci povinne písomne maturovali aj z cudzieho jazyka, na výber mali z anglického, nemeckého, francúzskeho, talianskeho, španielskeho a ruského jazyka.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky