Jednou vetou

O eurovoľby nemajú ľudia bez domova veľký záujem, tvrdí Kákoš

Ilustračné foto

TASR

O voľby do Európskeho parlamentu nemajú ľudia bez domova veľký záujem. Zúčastňujú sa ich ešte menej, ako prezidentských volieb, do ktorých sa zapája tiež len menšin. Uviedol to riaditeľ neziskovej organizácie Depaul Slovensko Jozef Kákoš. Vysvetľuje to tým, že ľudia bez domova nevidia veľký význam v dosahu eurovolieb na ich životy a Brusel je pre nich až príliš vzdialený.

Ľudia bez domova podľa Kákoša vnímajú, že informácií o fungovaní Európskej únie nie je v slovenských médiách až tak veľa. „Niektoré veci sa rozoberajú veľmi konkrétne, ale mnohé z toho čo sa realizuje na európskej úrovni, sa podľa nich v médiách ani nerieš. Viacerí nemajú predstavu o reálnom dosahu Európskeho parlamentu či Európskej únie na ich životy,“ vysvetlil. Ako tvrdí, samotná Únia pôsobí pre ich viacerých klientov „skryto“, hoci je aj v sociálnej oblasti dôležitým subjektom, ktorý posúva mnohé veci dopredu. „Len to nie je vždy tak ľuďom zjavné,“ podotkol.

O prenosnú volebnú schránku môže volič požiadať aj počas volebného dňa

Organizácia Depaul Slovensko sa snažila motivovať ľudí bez domova k účasti na voľbách do Európskeho parlamentu. Pre svojich klientov preto pripravila komunitné stretnutie, na ktorom sa zúčastnila aj končiaca europoslankyňa Jana Žitňanská a diskutovala o postavení Európskej únie o voľbách do Európskeho parlamentu a ich význame.

Ľudia bez domova sa veľa pýtali na migráciu, taktiež, kde môžu sledovať živé prenosy zo zasadnutia Európskeho parlamentu. Bola to zaujímavá diskusia a viacerí vraveli, že pôjdu voliť. Aj Žitňanská ich motivovala, že účasť na eurovoľbách na Slovensku bola doteraz nízka a o to väčšiu váhu má preto každý hlas,“ uviedol Kákoš. Na stretnutí bol podľa jeho slov záujem aj o témy, ako ochrana vonkajších hraníc, zamestnanosť či eurofondy. Tí ľudia bez domova, ktorí sa rozhodli ísť voliť, podľa Kákoša nechcú zostať bez možnosti vyjadriť svoj názor vo voľbách.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky