Jednou vetou

O kauze policajnej streľby, pri ktorej zahynul 17-ročný mladík, poslanci nerokovali, chýbal Kaliňák

Robert Kaliňák

Foto: TASR

Poslanci Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť dnes nepokračovali v rokovaní o kauze streľby policajtov na unikajúce auto, po ktorej zahynul 17-ročný mladík.

Dôvodom bola neúčasť ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), ktorý sa vopred ospravedlnil. Prípadom sa bude výbor zaoberať na najbližšom zasadnutí.

Kaliňák svoju neprítomnosť vopred ospravedlnil naplánovanou dovolenkou. Za zatvorenými dverami má predložiť poslancom informáciu o postupe polície. Rokovanie o incidente poslanci prerušili 20. júna.

Opozícia chce zmenu metodiky

Predseda výboru Anton Hrnko (SNS) vtedy argumentoval, že je lepšie počkať na výsledok policajnej inšpekcie a vyhodnotiť na základe toho ďalšie kroky. Opozícia prišla s niekoľkými návrhmi do diskusie. Chce napríklad zmenu metodiky, aby policajti sledovali unikajúce auto z diskrétnej vzdialenosti, napríklad bez majákov a zapojili viac hliadok.

Po streľbe policajtov na unikajúce auto neďaleko Novej Bane zomrel v noci zo soboty na nedeľu (18.6.) 17-ročný mladík. Udalosť sa stala po tom, ako policajná hliadka spozorovala auto, ktoré viedol 19-ročný Michal z okresu Zlaté Moravce. Ten bol polícii známy, keďže už predtým šoféroval motorové vozidlo v čase, keď mal uložený zákaz.

V aute boli štyri osoby

Policajná hliadka preto chcela vodiča zastaviť a skontrolovať. Vybrala sa za autom v smere na obec Orovnica, zapla výstražné zvukové a svetelné znamenie, na ktoré vodič reagoval zrýchlením a následne aj riskantným predbiehacím manévrom.

Policajti preto použili niekoľko varovných výstrelov do vzduchu. Keďže vodič nereagoval, použili varovný výstrel na auto. To následne havarovalo neďaleko obce Hronský Beňadik v časti Psiare.

Vo vozidle sa nachádzali ďalšie tri osoby, 16-ročná spolujazdkyňa sediaca vedľa vodiča a dvaja spolujazdci sediaci na zadných sedadlách. Jeden z nich, 17-ročný Tomáš, utrpel zranenie. Policajti privolali rýchlu zdravotnú pomoc, pričom až do príchodu jej posádky sa snažili mladého muža na mieste oživovať. Ten však na mieste zraneniu podľahol.

Môže vás zaujímať

Kiskove obvinenie zrazu nie je žiadnym problémom pre budúcu koalíciu